W ubiegły weekend w rzeszowskim ośrodku Oleksy Sport Samuel Corral wziął udział w szeregu specjalistycznych testów. O to, co i dlaczego sprawdzano, zapytaliśmy dr. Łukasza Oleksego, specjalizującego się m.in. w temacie powrotu do sportu piłkarzy po rekonstrukcji ACL.
Dr Łukasz Oleksy jest cenionym trenerem przygotowania motorycznego i fizjoterapeutą, który prowadzi badania naukowe oraz kształci fizjoterapeutów i trenerów w dziedzinie rehabilitacji i sportu. Jedną z jego specjalizacji jest temat oceny powrotu do sportu piłkarzy po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego). W weekend w prowadzonym przez niego rzeszowskim ośrodku Oleksy Sport pojawił się Samuel Corral.
– Jakie testy przeprowadzono u piłkarza ŁKS-u?
– Przeprowadzono kompleksową ocenę, która obejmowała między innymi: test IMPT, szereg badań z wykorzystaniem platform sForce, testy na platformie stabilometrycznej Alfa oraz pomiary zmęczenia mięśniowego z wykorzystaniem EMG Noraxon. Przeprowadzono również ocenę: manualną, izokinetyczną z wykorzystaniem Biodex System 4, wzorców ruchowych z wykorzystaniem systemu kamer szybkoklatkowych Noraxon NinoX, a w końcu także skoczności z wykorzystaniem platform reakcji sił podłoża sForce.
– Co oceniają wspomniane testy?
– IMTP to ocena siły maksymalnej oraz symetrii obciążenia kończyn. Ocena prioprocepcji dokonywana jest w warunkach zbliżonych do meczowych. Należy też wspomnieć o lokalnej ocenie symetrii pracy części przyśrodkowej i bocznej grupy kulszowo-goleniowej, tylnego stabilizatora kolana. Ocena izokinetyczna to z kolei ocena siły maksymalnej w warunkach izokinetycznych. Ocena jakości ruchu w trakcie testów dynamicznych została nagrana za pomocą kamer szybkoklatkowych i oceniona pod kątem określonych kryteriów. Dokonana została także ocena manualna oraz ocena mocy, zdolności do rozwijania siły i symetrii w trakcie pracy koncentrycznej i ekscentrycznej w trakcie dynamicznego testu CMJ.
– Brzmi fachowo, ale zwykłemu śmiertelnikowi niewiele mówi. Co sprawdzają takie testy i przede wszystkim czemu służą?
– Wbrew oczekiwaniom po urazie typu ACL wielu zawodników nie osiąga swojego poprzedniego poziomu sportowego. Potencjalnie jest to spowodowane nieadekwatnym przygotowaniem zawodnika do powrotu do gry. Zindywidualizowany proces powrotu nie powinien uwzględniać tylko specyfiki urazu, ale również obiektywnie określać potrzeby, w tym sprawność nerwowo-mięśniową, czy tolerancje obciążeń mechanicznych. Optymalny proces powrotu do gry powinien zawierać w sobie też identyfikację celu oraz usuwanie deficytów w sprawności, zapewniając optymalne przygotowanie. Przeprowadzone badania są integralną częścią planu powrotu Samuela Corrala do rywalizacji, a powtarzane w regularnych odstępach czasu, pozwolą w bezpieczny i optymalny sposób na powrót zawodnika na boisko.
– Na jakim więc etapie jesteśmy dziś z Samuelem Corralem?
– Badania określiły stan obecny zawodnika. Na podstawie wyników został stworzony plan określający główne cele, mający nakierować proces rehabilitacji i powrotu do sportu na optymalny tor.