Z Wartą zdobyliśmy pierwszy punkt w mistrzostwach Polski, z Wartą rozegraliśmy też pierwszy w historii ligowy mecz na własnym stadionie, a teraz na mecz z Wartą w Ekstraklasie czekaliśmy aż 28 lat. W piątek znów się spotkamy w elicie.
Premierowy w mistrzostwach
ŁKS zmierzył się z poznańską Wartą jeszcze zanim powstała liga. W 1921 roku w pierwszych ukończonych mistrzostwach Polski doszło do dwóch meczów. Pierwszy rozegrano w Wielkopolsce i tutaj wygrali 2:1 gospodarze, z kolei w rewanżu padł remis 3:3 i był to pierwszy w historii zdobyty przez ełkaesiaków punkt w mistrzostwach Polski.
Real Madryt, FC Barcelona…
26 sierpnia 1923 roku „Ilustrowana Republika” donosiła: „Wyjazd ŁKS do Hiszpanii jest zdecydowany w zupełności i nastąpi w dniu 3 września po meczu z Iskrą. […] Pierwszy mecz rozegrany będzie 8 i 9 w Tortozie, 15 i 16 w Madrycie, 18 w Taragonie i 25 w Barcelonie. Wyjazd ŁKS do Hiszpanii ma niewątpliwie wybitne znaczenie. Przedewszystkiem wpłynie on na propagandę sportu polskiego zagranicą, jak również na rozwój tego sportu przez bezpośrednie zetknięcie się naszych graczy z graczami zagranicznymi”.
Kiedy cała sportowa Łódź żyła już wyjazdem ełkaesiaków do Hiszpanii okazało się, że Warta Poznań nie zgodziła się na przełożenie meczu zaplanowanego na wrzesień i jak tłumaczyli łódzcy działacze, uniemożliwiła ełkaesiakom tym samym wycieczkę na Półwysep Iberyjski. – „Tymczasem PZPN stanął twardo na gruncie formalnym i uzależnił pozwolenie na wyjazd od zgody K. S. „Warta”, która nie przyjmując żadnych naszych propozycji i godnych warunków – na odłożenie gry rewanżowej się nie zgodziła” – informował w opublikowanym w prasie piśmie zarząd łódzkiego klubu.
Działacze Warty tłumaczyli, że zgodnie z komunikatem PZPN-u „rozgrywki o mistrzostwo odbyć się muszą do 30 września włącznie. […] Wobec tego stanu rzeczy nie my, lecz jedynie PZPN, byłby w możności za porozumieniem się z wszystkimi klubami biorącymi udział w rozgrywkach o mistrzostwo Polski, zadecydować o przesunięciu terminów po 30 września rb. […] Dopiero trzy dni przed wyjazdem drużyny do Hiszpanji przesłał ŁKS delegata, który zwrócił się w tej sprawie telefonicznie o godzinie 17.30 do prezesa Klubu i żądał aby tenże expresidio przesunął termin”.
Klamka zapadła, ŁKS został w Łodzi. Do Hiszpanii wybrała się ostatecznie Cracovia i trzeba przyznać, że przygoda to była niezwykła. „Pasy” rozegrały kilka meczów towarzyskich, w których rywalem polskiej drużyny były FC Barcelona, Real Madryt, Valencia i Sevilla.
Warta, klub zasłużony
Najstarszy nadal istniejący poznański klub powstał w 1912 roku i zapisał w historii polskiego futbolu piękną kartę, to przecież dwukrotny mistrz i pięciokrotny wicemistrz Polski. Wspomniane sukcesy drużyna z Wielkopolski osiągała przede wszystkim w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w drugiej połowie lat 40. Warta jako jedyny klub zdobyła medale w pierwszych ośmiu mistrzostwach Polski i to właśnie w tym okresie sięgnęła po swój pierwszy tytuł, wygrywając ligę w 1929 roku.
Ligowe boje
Pierwszy ligowy mecz ełkaesiaków z drużyną z Wielkopolski (a i pierwszy w ogóle w lidze przed własną publicznością łodzian!) został rozegrany w 1927 roku w premierowej edycji ligi polskiej. Wygraliśmy 2:1 po golach Jana Durki i Stefana Sowiaka. – „Wczorajszy przeciwnik Ł.K.S-u należy do najsilniejszych zespołów piłkarskich w Polsce, a jednak jedenastka Ł.K.S-u zaszachowała niemal całkowicie gości poznańskich” – donosił po spotkaniu „Express Wieczorny Ilustrowany”.
Ostatnie dwa w Ekstraklasie
Na starcie ŁKS-u z Wartą w Ekstraklasie czekaliśmy aż 28 lat. W najwyższej klasie rozgrywkowej zespoły rywalizowały ze sobą ostatni raz w sezonie 1994/1995. Oba mecze wygrali wtedy ełkaesiacy. W Łodzi 2:0 po golach Grzegorza Krysiaka i Marka Chojnackiego (co ciekawe, był to pierwszy mecz naszych piłkarzy po rewanżowym spotkaniu z FC Porto), z kolei w Poznaniu pokonaliśmy Wartę 2:1 po bramkach Tomasza Wieszczyckiego i Jacka Płuciennika.
Ostatni ligowy mecz tych drużyn w Łodzi odbył się natomiast 16 marca 2019 roku na zapleczu piłkarskiej elity. ŁKS pod wodzą trenera Kazimierza Moskala wygrał 3:0 dzięki trafieniom Rafała Kujawy, Lukasa Bielaka i Łukasza Sekulskiego. Dodajmy, że w tamtym meczu wystąpiło dwóch zawodników, którzy nadal reprezentują barwy naszego klubu: Michał Kołba i Dani Ramirez.
Trzy hat-tricki!
Ełkaesiacy lubili popisywać się hat-trickami w starciach z Wartą Poznań. Jako pierwszy dokonał tego w 1931 roku Władysław Król w meczu wygranym przez łodzian 4:1 (dodajmy, że patron naszego stadionu jest najskuteczniejszym piłkarzem ŁKS-u w spotkaniach z Wartą). Z kolei w 1949 roku dwukrotnie w spotkaniach z poznaniakami hat-tricki zapisał na swoim koncie Marian Łącz (3:0 i 4:4), czyli jeden z najlepszych polskich napastników tego okresu, który potem został doskonałym aktorem i zagrał w wielu filmach wyróżniając się charakterystycznymi, zapadającymi w pamięć rolami drugoplanowymi, m. in. w „Brunecie wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Gangsterach i filantropach”, „Misiu” czy „Janosiku”.
Bilans w lidze: ŁKS vs. Warta Poznań
Strzelcy goli dla ŁKS-u w ligowych meczach z Wartą: