Elżbieta Melon oraz Dariusz Melon, właściciel firmy Kramel i współwłaściciel piłkarskiego ŁKS-u, przekazali w czwartek Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi zestaw do funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego fMRI – Nordic Neuro Lab. W ICZMP nie zabrakło delegacji pierwszej drużyny ŁKS-u, którą reprezentowali Kamil Dankowski i Mateusz Kupczak.
– Jestem tutaj z reprezentacją ŁKS-u, bo poza tym, że bardzo lubię szpital już od jego początków, jestem również kibicem Łódzkiego Klubu Sportowego. Uważamy, że wychowanie poprzez sport i czerpanie dobrych wzorców są bardzo ważne. ŁKS to najstarszy i największy klub w Łodzi, mający wielkie tradycje i dużo skupionej wokół siebie młodzieży. Stąd ta inicjatywa, która – mam nadzieję – będzie początkiem bliższej współpracy. Nie ma nic piękniejszego niż pomaganie – powiedział Dariusz Melon podczas czwartkowego spotkania w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, który otrzymał od właściciela firmy Kramel i współwłaściciela ŁKS-u środki na zakup tego bardzo cennego dla szpitala sprzętu o wartości ponad 330 tys. zł.
Przy okazji przekazania zestawu do funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego fMRI – Nordic Neuro Lab odbyła się konferencja prasowa z udziałem darczyńców czyli Elżbiety i Dariusza Melonów, Teresy Cieślak – prezes Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki, prof. Iwony Maroszyńskiej – dyrektora Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki, prof. Piotra Grzelaka – Kierownika Zakładu Diagnostyki Obrazowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a nie zabrakło też delegacji piłkarskiego ŁKS-u, bo oprócz współwłaściciela ŁKS-u na spotkaniu reprezentowali nas Kamil Dankowski i Mateusza Kupczak.
Dzięki zestawowi do funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) lekarz otrzymuje informacje o tym, jak funkcjonuje mózg pacjenta i może dokładnie zlokalizować rejony odpowiedzialne za konkretne procesy mózgowe, zaplanować operację, czy też diagnozować patologie w działaniu centralnego układu nerwowego, np. uszkodzenia spowodowane urazami, udarami czy chorobami takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. fMRI może zostać wykorzystany w psychiatrii, w śledzeniu skutków neurorehabilitacji, w wykrywaniu, monitorowaniu schorzeń neurologicznych, w ocenie skutków urazu głowy, udaru czy pojawienia się guza w obrębie mózgoczaszki i w diagnostyce bólu o nieustalonej przyczynie.
Troska o pacjentów, otwarte serce i empatia darczyńców została doceniona także przez Stowarzyszenie Miłośników Łaskiej Róży, dzięki któremu w ogrodach Instytutu zasadzono różę „Liwię”, na cześć wnuczki Elżbiety i Dariusza Melonów oraz drugą: „ŁKS”.
Warto przypomnieć, że firma Kramel już wcześniej z powodzeniem wsparła wiele inicjatyw (w tym także tych o charakterze charytatywnym), czego dowodem jest chociażby zakończona sukcesem budowa Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego „Szansa” w Piotrkowie Trybunalskim.