Drużyna

45 lat minęło… Ze Stalą w Pucharze Polski po raz czwarty

30.08.2022

30.08.2022

45 lat minęło… Ze Stalą w Pucharze Polski po raz czwarty

fot. Janusz Kubik / Dziennik Łódzki

ŁKS zagra ze Stalą Mielec w Pucharze Polski po 45 latach przerwy. W trzech poprzednich pucharowych starciach tych zespołów padło aż 12 goli. W środę też będzie bardzo ciekawie.

Do pierwszej pucharowej rywalizacji ŁKS-u ze Stalą Mielec doszło 60 lat temu w Łodzi. ŁKS był obrońcą trofeum (w 1961 roku wznowiono rozgrywki Pucharu Polski po czterech latach przerwy), za faworyta tego pojedynku uznano więc właśnie łodzian. I faworyt miał duże problemy, bo nieco po ponad dwóch kwadransach Stal za sprawą goli Henryka Czyloka objęła dwubramkowe prowadzenie. Szczęście w nieszczęściu, ŁKS odpowiedział jeszcze przed przerwą (bramki Jerzego Wieteskiego i Teodora Lorenta), a w 90. minucie szalę zwycięstwa na stronę „Rycerzy Wiosny” przechylił gol Piotra Suskiego.

„Losy meczu ważyły się do ostatniej chwili i mało brakowało, żeby obrońca pucharu, to jest ŁKS został wyeliminowany z dalszych rozgrywek.” / „Dziennik Łódzki” z 1962

Osiem lat później los skojarzył oba zespoły w piątej rundzie Pucharu Polski i ponownie w Łodzi lepszy okazał się ŁKS, który sprawę awansu rozstrzygnął szybko, bo już w pierwszych trzydziestu minutach spotkania, w czym pomogły gole niezawodnego Jerzego Sadka i Ryszarda Polaka. Nie oznacza to bynajmniej, że Stal nie miała nic do powiedzenia, dość powiedzieć że za najlepszego piłkarza meczu uznano bramkarza łodzian Zdzisława Guzickiego, który zaliczył całą serię udanych interwencji po strzałach Grzegorza Laty i jego kolegów.

„W sumie cały łódzki zespół zagrał bardzo ambitnie i ofiarnie, odnosząc zasłużone zwycięstwo” / „Dziennik Łódzki” z 1970

Ostatnie pucharowe spotkanie ŁKS-u ze Stalą odbyło się w marcu 1977 roku. Mielczanie zrewanżowali się ełkaesiakom za dwie poprzednie porażki, bo chociaż Marian Galant zdołał szybko odpowiedzieć na gola Henryka Kasperczaka, po przerwie  gospodarze osiągnęli przygniatającą wręcz przewagę, Jerzego Klepczyńskiego dwukrotnie pokonał Andrzej Szarmach, a kropkę nad „i” postawił Andrzej Demko.

„Mecz w Mielcu prowadzony był w szybkim tempie i obfitował w wiele interesujących sytuacji podbramkowych.” / „Dziennik Łódzki” z 1977

Dodajmy, że Stal Mielec rywalizowała w tych rozgrywkach także z innymi drużynami z Łodzi. Na przykład w 1974 roku w 1/8 finału Pucharu Polski mielczanie wyeliminowali Start Łódź (1:0), a takim samym wynikiem, znów w 1/8 finału i znów na korzyść Stali zakończył się rozegrany w grudniu 1975 roku mecz z Włókniarzem Łódź (ponadto w 1990 roku mielczanie przegrali 0:2 z Widzewem).

Stal Mielec jeszcze nie zdobyła Pucharu Polski, ale w 1976 roku zagrała w finale tych rozgrywek. Ełkaesiacy zdobyli Puchar Polski w 1957 roku, a do finału dotarli dwukrotnie (1957 i 1994).

W najbliższą środę czas na czwarte pucharowe starcie ŁKS-u ze Stalą Mielec. Bilety możecie zakupić za pośrednictwem internetowego systemu sprzedaży (bilety.lkslodz.pl), a także w kasach stacjonarnych. Przypominamy, że na ten mecz nie obowiązują karnety.


Mecze ŁKS-u ze Stalą Mielec w Pucharze Polski:

1/8 finału PP, 7 kwietnia 1962 / ŁKS Łódź – Stal Mielec 3:2 (2:2)

 • Bramki: 0:1 Henryk Czylok (8), 0:2 Henryk Czylok (32), 1:2 Jerzy Wieteski (33), 2:2 Teodor Lorent (41), 3:2 Piotr Suski (90)
 • Widzów: 2 tys.
 • Skład ŁKS-u: Horn (Ligocki) – Walczak, Kowalski, Gutowski, Jańczyk, Suski (Gędłek), Maślanka, Sass, Chrabicki, Lorent (Suski), Wieteski.

1/16 finału PP, 31 października 1970 / ŁKS Łódź – Stal Mielec 2:0 (2:0)

 • Bramki: 1:0 Jerzy Sadek (6), 2:0 Ryszard Polak (30)
 • Widzów: 10 tys.
 • Skład ŁKS-u: Guzicki – Lubański (Korzeniowski), Chodakowski, Szadkowski, Smolarek, Pyrdoł, Suski, Ostalczyk, Polak, Sadek, Mszyca.

1/4 finału PP, 16 marca 1977 / Stal Mielec – ŁKS Łódź 4:1 (2:1)

 • Bramki: 1:0 Henryk Kasperczak (2 – kar.), 1:1 Marian Galant (7), 2:1 Andrzej Szarmach (30), 3:1 Andrzej Szarmach (80), 4:1 Andrzej Demko (87)
 • Skład ŁKS-u: Tomaszewski (46, Klepczyński) – Lubański, Bulzacki (36, Marchewka), Dziuba, Galant, Ostalczyk, Sadek, Polak, Nowak, Milczarski, Terlecki.

Zdobywcy goli dla ŁKS-u w Pucharze Polski (1926-2022)

 • 12 goli – Jerzy Sadek
 • 11 goli – Marek Chojnacki, Ryszard Robakiewicz
 • 9 goli – Tomasz Wieszczycki
 • 8 goli – Krzysztof Baran, Sławomir Różycki
 • 7 goli – Henryk Szymborski*, Władysław Soporek, Jacek Ziober, Juliusz Kruszankin
 • 6 goli – Stanisław Kaczmarek, Andrzej Milczarski, Maciej Nuckowski
 • 5 goli – Marek Płachta (w tym 1 gol dla ŁKS II)
 • 4 gole – Kazimierz Kowalec*, Piotr Suski, Witold Nowak, Grzegorz Ostalczyk, Krzysztof Stefański, Dariusz Podolski, Paweł Golański
 • 3 gole – Zygmunt Kaźmierczak* (1 dla ŁKS II), Stanisław Baran, Reinhold Kosider, Jan Mszyca, Stanisław Terlecki, Adam Grad, Tomasz Cebula, Janusz Kaczówka, Radosław Matusiak, Cezary Czpak, Marcin Wachowicz, Rafał Niżnik
 • 2 gole – Ryszard Olejniczak (2 dla ŁKS II), Bogdan Mizgier (1 dla ŁKS II), Wiesław Jańczyk, Józef Walczak, Janusz Orczykowski, Andrzej Grębosz, Jerzy Kasalik, Jan Sobol, Grzegorz Więzik (1 dla ŁKS II), Jarosław Dziedzic (1 dla ŁKS II), Artur Kościuk, Rafał Pawlak (1 dla ŁKS II), Jarosław Soszyński, Jacek Płuciennik, Grzegorz Krysiak, Austin Hamlet, Michał Łabędzki, Rafał Dopierała, Vuk Sotirović, Łukasz Madej, Ensar Arifović, Mariusz Mowlik, Rafał Kujawa
 • 1 gol – Tadeusz Hogendorf, Jerzy Pawlikowski, Edward Zygmuncik (1 dla ŁKS II), Tadeusz Rysak, Henryk Pilarski, Edward Zieliński (1 dla ŁKS II), Leszek Jezierski, Jerzy Wieteski, Teodor Lorent, Henryk Sass, Paweł Kowalski, Edward Studniorz, Andrzej Pyrdoł, Ryszard Polak, Mieczysław Korzeniowski, Krzysztof Całus, Jan Tomaszewski, Marian Galant, Henryk Miłoszewicz, Arkadiusz Klimas, Witold Bendkowski, Marek Dziuba, Jacek Gierek, Krzysztof Gostyński (1 dla ŁKS II), Piotr Soczyński, Witold Wenclewski, Artur Gajewski (1 dla ŁKS II), Tomasz Kurzak (1 dla ŁKS II), Marek Ogrodowicz, Jacek Traczyk, Mariusz Gałaj, Andrzej Ambrożej, Zdzisław Leszczyński, Michał Osiński, Batata, Paweł Abbott, Marcin Krysiński, Arkadiusz Gondzia, Robert Stankiewicz, Adam Kucz, Karol Wójcik, Tomasz Rączka, Krystian Bolimowski, Sebastian Przybyszewski, Paulinho, Jakub Biskup, Adrian Świątek, Damian Pawlak, Artur Golański, Jakub Kosecki, Marcin Mięciel, Marek Saganowski, Mateusz Stąporski, Piotr Pyrdoł, Artur Bogusz, Pirulo, Michał Trąbka, Antonio Domínguez, Piotr Gryszkiewicz, Kelechukwu Ibe-Torti, Samuel Corral, Jan Sobociński, Piotr Janczukowicz
 • Bramki samobójcze dla ŁKS-u: Ławicki (Pogoń Szczecin), Kopaniecki (Pogoń Szczecin), Pleva (Nieciecza)
* W 1955 roku ŁKS pokonał AKS Chorzów 3:0 po golach Henryka Szymborskiego, Kazimierza Kowalca i Zygmunta Kaźmierczaka, ale spotkanie to zweryfikowano potem jako 3:0 dla rywala (walkower). Na liście strzelców uwzględniliśmy jednak te gole.