Drużyna

Z Unią Janikowo w pucharze nie pierwszy raz

28.10.2020

28.10.2020

Z Unią Janikowo w pucharze nie pierwszy raz

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Sobotnie spotkanie nie będzie pierwszym starciem Unii Janikowo z ŁKS-em w Pucharze Polski. Piętnaście lat temu ełkaesiacy wyeliminowali biało-niebieskich z tych rozgrywek dopiero po serii rzutów karnych.

Sezon na zapleczu

Unia powstała w 1958 roku, a więc w czasie gdy ŁKS święcił triumfy w polskiej ekstraklasie. Ogromny wpływ najpierw na założenie, później zaś na rozwój klubu z Janikowa miały znajdujące się w tej miejscowości zakłady przemysłowe.

Największym sukcesem piłkarzy Unii jest pierwszy i zarazem jedyny dotąd sezon gry na zapleczu ekstraklasy w sezonie 2006/2007. Z ełkaesiakami w lidze biało-niebiescy nie mieli okazji się nigdy zmierzyć, bo gdy awansowali akurat do drugiej ligi, łodzianie wrócili do ekstraklasy.

Karne 15 lat temu

Sobotnie spotkanie nie będzie pierwszym starciem Unii Janikowo z ŁKS-em w rozgrywkach Pucharu Polski. Piętnaście lat temu, 10 sierpnia 2005 roku, w 1/16 finału Pucharu Polski ŁKS wyeliminował Unię po serii rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry na tablicy wyników widniał remis 1:1, bo na gola Vuka Sotirovicia odpowiedział po przerwie Branko Rašić.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc o awansie do kolejnej rundy zadecydowała seria jedenastek. Na Stadionie Miejskim im. Bolesława Ciesielskiego w tym elemencie piłkarskiego rzemiosła minimalnie lepsi okazali się łodzianie, którzy wygrali 5:4.

Ełkaesiacy wystąpili w tamtym meczu w następującym składzie: Bogusław Wyparło – Artur Kościuk, Robert Sierant, Zdzisław Leszczyński, Aleksandar Radunović, Robert Łakomy (88, Adam Centkowski), Dariusz Kłus, Tomasz Rączka, Swetoslaw Byrkaniczkow (89, Sławomir Kamiński), Arkadiusz Mysona, Vuk Sotirobvić (66, Michał Łochowski). Nasz zespół odpadł wówczas z rozgrywek w następnej rundzie, po meczu z Pogonią Szczecin.

Ósme miejsce w III lidze

Obecnie Unia Janikowo występuje w II grupie trzeciej ligi. Pucharowy rywal ełkaesiaków w trzynastu dotąd rozegranych kolejkach zdobył 20 punktów, na co złożyło się sześć zwycięstw, dwa remisy i pięć porażek (bramki: 22:27). W ostatniej kolejce Unia pokonała 2:0 na własnym boisku Chemika Police po golach Michała Wrześniewskiego i Przemysława Kędziory. Ten ostatni jest najlepszym strzelcem zespołu z Janikowa. W tym sezonie zdobył już 8 goli.

Sobotni mecz Unii Janikowo z ŁKS-em w ramach 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski rozpocznie się o godz. 13.


Autor: Remek Piotrowski