Wyjazdowe z „Portowcami”

22 / 02 / 2024

fot. Bartek Wutke / Cyfrasport

W przeszłości mecze ŁKS-u z Pogonią zwykle były bardzo zacięte, a o zwycięstwie bardzo często decydowała jedna bramka różnicy. Jak będzie w piątek, gdy w Szczecinie drużyny zmierzą się po raz 72. w lidze?

ŁKS odniósł dotąd z Pogonią w Szczecinie dziesięć ligowych zwycięstw, a w sumie ma ich na koncie w konfrontacji z „Portowcami” już trzydzieści trzy. Przed piątkowym starciem przypominamy kilka z nich.

Najdłuższa seria zwycięstw

Pomiędzy wiosną 1963 a jesienią 1967 roku ŁKS wygrał wszystkie mecze z Pogonią Szczecin. W sumie ełkaesiacy w tym okresie ośmiokrotnie okazali się lepsi od Portowców w elicie (w tym aż pięciokrotnie 2:1), co jest najlepszą serią w rywalizacji łodzian z tym klubem. Bardzo bliscy wyrównania tego wyniku byliśmy w latach 80., ale wówczas skończyło się na sześciu z rzędu zwycięstwach w Ekstraklasie.

Ostatnia wyjazdowa wygrana w Ekstraklasie

Po raz ostatni z kompletu punktów w Szczecinie na poziomie Ekstraklasy cieszyliśmy się 17 lat temu, gdy na inaugurację rundy wiosennej ŁKS (wówczas też beniaminek) pokonał Pogoń 1:0 po golu Ensara Arifovicia. Dodajmy, że ostatni mecz ŁKS-u z Pogonią w Szczecinie zakończył się jednobramkowym zwycięstwem miejscowych (1:0 po golu Adama Buksy jesienią 2019 roku).

Zwykle jednym golem

Mecze ŁKS-u z Pogonią Szczecin należą często do bardzo zaciętych i dlatego aż 28 razy o zwycięstwie jednej ze stron decydował gol różnicy (1:0, 2:1, 3:2 lub 4:3). Właśnie takim wynikiem zakończyło się zresztą ostatnie starcie tych drużyn, czyli jesienne spotkanie na stadionie Króla, wygrane przez ełkaesiaków w ostatnich sekundach po golu Engjëlla Hotiego.

„Napoleon” zasłużony

ŁKS i Pogoń łączy przede wszystkim postać Leszka Jezierskiego. Legenda Łódzkiego Klubu Sportowego jest też twórcą dużych sukcesów szczecińskiego klubu, bo to pod jego wodzą „Portowcy” zdobyli w 1987 roku wicemistrzostwo Polski, poza tym w sezonie 1991/92 wprowadził tę drużynę do Ekstraklasy. Z ŁKS-em jako szkoleniowiec słynny „Napoleon” nie osiągnął takich sukcesów, choć pracował tutaj w tej roli wiele lat. Mistrzostwo Polski i Puchar Polski zdobył natomiast jako piłkarz ŁKS-u, w końcu Leszek Jezierski to jeden z „Rycerzy Wiosny” Władysława Króla.

Bilans meczów: ŁKS – Pogoń Szczecin

• Meczów w lidze: 71
  • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 33 | 23 | 15
  • Bramki: 95-72