Klub

Wokół meczu z Olimpią Elbląg

20.09.2017

20.09.2017

Wokół meczu z Olimpią Elbląg

Po emocjach związanych z derbami województwa łódzkiego czas na kolejny ligowy pojedynek przy al. Unii Lubelskiej 2. Tym razem do Łodzi zawita Olimpia Elbląg, a wraz z nią żywa legenda klubu, Anton Kołosow.

W sobotę ŁKS i Olimpia Elbląg spotkają się na boisku po raz pierwszy w lidze i z pewnością łodzianie po dwóch kolejnych zremisowanych meczach na własnym boisku spróbują tym razem sięgnąć po komplet punktów.

Olimpia w pigułce

Olimpia Elbląg powstała po drugiej wojnie światowej i jak dotąd największym sukcesem klubu jest dziewięć sezonów na zapleczu ekstraklasy, gdzie po raz pierwszy „żółto-biało-niebiescy” pojawili się w sezonie 1976/1977 (także wówczas zespół awansował do 1/8 finału Pucharu Polski), a po raz ostatni w rozgrywkach 2011/2012.

Z drużyną z Elbląga związanych było w przeszłości kilka znanych postaci polskiej piłki, między innymi Adam Fedoruk (wychowanek klubu, mistrz Polski z Legią, a w Olimpii później także w roli trenera), Czesław Michniewicz (pracował tu jako asystent trenera), Jarosław Araszkiewicz (prowadził drużynę w 2011 roku), a grali tu także Sławomir Suchomski czy Piotr Zajączkowski.

W Olimpii i ŁKS-ie

W zeszłym sezonie barwy drugoligowej Olimpii Elbląg reprezentował Filip Burkhardt, który zaliczył dwanaście występów. Co prawda większość z ławki rezerwowych, ale pomocnik zmagał się wtedy z kontuzją. W przerwie letniej „Bury” został zatrudniony przez ŁKS, ma więc szansę (o ile oczywiście zagra) przypomnieć się swojemu byłemu pracodawcy.

Warto także pamiętać, że przed sezonem 2011/2012 pierwszym trenerem Olimpii został były zawodnik, a i były szkoleniowiec „Rycerzy Wiosny” Grzegorz Wesołowski (pod jego wodzą drużyna z Łodzi zajęła w 2009 roku wysokie siódme miejsce w ekstraklasie, choć potem wskutek decyzji komisji licencyjnej ŁKS został zdegradowany do pierwszej ligi). Elbląski klub zrezygnował z usług Wesołowskiego po piętnastu kolejkach.

Z kolei w połowie lat 70. trenerem Olimpii był przez pewien czas Wojciech Łazarek, który na początku lat 90. objął posadę szkoleniowca w ŁKS-ie, a potem i selekcjonera reprezentacji Polski. Łazarek na początku lat 60. reprezentował barwy najstarszego łódzkiego klubu także na boisku.

Premierowe starcie

Sobotnie starcie przy al. Unii Lubelskiej 2 będzie dopiero pierwszym w historii ligowym pojedynkiem ŁKS-u z Olimpią Elbląg. Nie znaczy to jednak, że łodzianie nigdy z klubem z Elbląga nie rywalizowali. W zeszłym sezonie podopieczni najpierw trenera Marcina Pyrdoła, a wiosną Wojciecha Robaszka rozegrali dwa mecze z Concordią Elbląg. Pierwszy udało się ełkaesiakom wygrać 2:1, drugi zakończył się remisem 3:3.

Raport kartkowy

Ievgen Radionov w meczu z GKS-em Bełchatów nie zobaczył kolejnej żółtej kartki, występ ukraińskiego snajpera, który ma już na koncie trzy ostrzeżenie jest więc w spotkaniu z Olimpią Elbląg niezagrożony. Do pięcioosobowej grupy piłkarzy „Rycerzy Wiosny” mających na koncie dwie żółte kartki (Kamil Juraszek, Jakub Kostyrka, Patryk Bryła, Filip Burkhardt i Przemysław Kocot) dołączyli po ostatniej kolejce Bartosz Widejko, Tomasz Margol i Krystian Pieczara.

Pojedynek snajperów

ŁKS ma Ievgena Radionova, który w drugim kolejnym sezonie wyrasta na najskuteczniejszego napastnika „Rycerzy Wiosny” (już sześć goli w tym sezonie), z kolei zdobywanie bramek to w Olimpii Elbląg zadanie jego krajana, Antona Kołosowa i to już od dziesięciu lat! Jeśli piłkarz ze wschodu utrzyma wysoką formę i w tym sezonie, może pokonać barierę stu zdobytych dla Olimpii goli, jest już zresztą tego bardzo bliski.

Łódzcy obrońcy powinni mieć się na baczności, nikt w historii klubu z Elbląga nie zdobył bowiem tylu bramek (w przeszłości Jakub Lepka i Jacek Spychalski strzelili około 70 goli).

Do zobaczenia na al. Unii Lubelskiej 2

Ponad pięć tysięcy widzów obejrzało na żywo derby województwa łódzkiego i jest to w tym sezonie rekord frekwencji w drugiej lidze. Zresztą, w zeszły weekend łódzcy kibice nie mieli sobie równych także na zapleczu ekstraklasy, bo największa liczba widzów w pierwszej lidze oglądała spotkanie Ruchu Chorzów z Górnikiem Łęczna (4279), a i dwa mecze ekstraklasy (w Niecieczy i Płocku) pobili w weekend łodzianie.

Sprzedaż stacjonarna biletów na sobotni pojedynek z Olimpią rozpocznie się w środę. Kasy będą czynne w godzinach:

  • Środa: 14:00 – 18:00
  • Czwartek: 12:00 – 18:00
  • Piątek: 12:00 – 18:00
  • Sobota: 12:00 – 16:45

Remek Piotrowski