Wniosek o uhonorowanie Wiesława Jańczyka odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”

07 / 04 / 2022

fot. Lens Strong

W dniu 4 kwietnia Komisja Nagród i Oznaczeń Rady Miejskiej w Łodzi pozytywnie zaopiniowała wniosek o nadanie odznaki „Za zasługi dla Miasta Łodzi” dla Wiesława Jańczyka (91 l.), jedynego łódzkiego sportowca, który złoty medal mistrzostw Polski zdobył w piłce nożnej i koszykówce. Głosowanie wniosku złożonego z inicjatywy radnej Moniki Malinowskiej Olszowy, który poparła grupa radnych z KO odbędzie w dniu 13 kwietnia na posiedzeniu Rady Miejskiej w Łodzi.

Wiesław Jańczyk zajmuje w panteonie najbardziej zasłużonych sportowców naszego miasta miejsce szczególne, tak ze względu na liczbę zawodów rozegranych w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego i osiągane z nim sukcesy, jak i zawsze dżentelmeńską, godną sportowca postawę na i poza boiskiem.

Urodzony w naszym mieście w 1931 roku rozpoczął przygodę ze sportem w KS Bawełna, ale największe sukcesy osiągnął w latach 50. w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego. Wiesław Jańczyk rozegrał aż osiem sezonów na piłkarskich boiskach i tylko w rozgrywkach polskiej ekstraklasy wystąpił w 143 meczach. Co więcej, to jedyny sportowiec Łódzkiego Klubu Sportowego, który zdobył złoty medal mistrzostw Polski w dwóch najpopularniejszych zespołowych dyscyplinach sportowych – z drużyną koszykówki ŁKS-u w 1953 roku i drużyną piłki nożnej tego klubu w 1958 roku.

Należał do liderów legendarnych „Rycerzy Wiosny”, słynnej drużyny Władysława Króla, patrona Stadionu Miejskiego, która właśnie z Wiesławem Jańczykiem w składzie zdobyła pierwszy dla naszego miasta Puchar Polski w piłce nożnej oraz pierwsze dla Łodzi piłkarskie mistrzostwo Polski. Klasę sportową reprezentanta Polski doceniano nie tylko w Łodzi, bo przed laty należał do ligowców najbardziej szanowanych i najczęściej wyróżnianych przez piłkarskich ekspertów z całego kraju.