Drużyna

Tomasz Nawotka zawodnikiem ŁKS

19.08.2020

19.08.2020

Tomasz Nawotka zawodnikiem ŁKS

Tomasz Nawotka jest kolejnym piłkarzem, który tego lata dołączył do Łódzkiego Klubu Sportowego. 23-letni gracz, który ostatnio przywdziewał koszulkę Zagłębia Sosnowiec, został wypożyczony z Legii Warszawa do końca rozpoczętego właśnie sezonu (z opcją pierwokupu).

W minionym sezonie Nawotka, występujący najczęściej na prawej obronie, w barwach ekipy z Sosnowca rozegrał 31 spotkań (jedno w Pucharze Polski oraz 30 w pierwszej lidze, z czego 25 w podstawowym składzie) i zdobył jedną bramkę. Z kolei w rozgrywkach 2018/19 urodzony w Olsztynie zawodnik jesienią grał w słowackiej ekstraklasie (w FK Zemplin Michalovce siedem meczów i gol), a wiosną już w rodzimej ekstraklasie zanotował 16 występów i jedno trafienie w Zagłębiu Sosnowiec.

Z sosnowieckim klubem mierzący 178 cm wzrostu piłkarz związany był także w sezonie 2017/18, gdy na boiskach pierwszej ligi zaliczył 30 występów (w tym 28 w wyjściowej jedenastce) oraz dwa spotkania w Pucharze Polski. Wypada też wspomnieć, że w obu rozgrywkach Nawotka po razie pokonywał bramkarza rywali.

fot. Marcin Pirga / Cyfrasport

Swoją przygodę z futbolem nowy zawodnik ŁKS-u zaczynał z kolei w młodzieżowych drużynach Concordii Elbląg oraz Sokoła Ostróda. I właśnie w tym ostatnim klubie Nawotka jako 16-latek zadebiutował w rozgrywkach seniorskich, gdy pod koniec sezonu 2012/13 pojawił się dwukrotnie na trzecioligowych boiskach. W kolejnych rozgrywkach przez pół roku grał natomiast w drugoligowej wówczas Concordii Elbląg, a potem wrócił do klubu z Ostródy.

Tam wypatrzyli go skauci Legii Warszawa i latem 2014 roku Nawotka trafił do stolicy, gdzie początkowo występował w Centralnej Lidze Juniorów oraz w trzecioligowych rezerwach, które wtedy rywalizowały m.in. z… ŁKS-em. Trzeba przy tym nadmienić, iż to właśnie gol Nawotki w samej końcówce rewanżowego spotkania finałowego z Lechem przypieczętował mistrzostwo Polski juniorów dla ekipy z Łazienkowskiej 3.

W następnym sezonie Nawotka ponownie zdobywał doświadczenie w trzecioligowych rezerwach Legii, ponownie przyczynił się do wywalczenia przez warszawski klub mistrzostwa Polski juniorów (znów m.in. poprzez gola w rewanżowym meczu finałowym – tym razem w starciu z Pogonią Szczecin), a także zadebiutował w Młodzieżowej Lidze Mistrzów (trzy mecze i gol w rywalizacji z bułgarskim Liteksem Łowecz oraz duńskim FC Midtjylland). Jeszcze więcej spotkań i to przeciwko jeszcze bardziej renomowanym rywalom Nawotka rozegrał w Lidze Młodzieżowej UEFA w rozgrywkach 2016/17, kiedy sześciokrotnie pojawiał się na boisku naprzeciw rówieśnikom z Realu Madryt, Borussii Dortmund oraz Sportingu Lizbona. W trzecioligowych rezerwach Legii zaliczył za to 29 meczów i zdobył osiem bramek. Dobra postawa w klubie zaowocowała też powołaniami do reprezentacji Polski do lat 20 prowadzonej wówczas przez Dariusza Gęsiora – Nawotka zadebiutował w koszulce z orłem na piersi w meczach U20 Elite League przeciw Szwajcarom, a kilka dni potem zaprezentował się również przeciwko Włochom.

A okazję do debiutu w trykocie z przeplatanką 23-latek będzie miał już w przyszłą niedzielę w wyjazdowej konfrontacji z Odrą Opole. Tomku, trzymamy kciuki, abyś z ŁKS-em zrealizował w najbliższym czasie wszystkie swoje sportowe cele!