Drużyna

Szansa na szóste ligowe zwycięstwo nad Górnikiem Łęczna

21.05.2021

21.05.2021

Szansa na szóste ligowe zwycięstwo nad Górnikiem Łęczna

fot. Cyfrasport

Sobotnie starcie będzie szesnastym ligowym pojedynkiem ŁKS-u z Górnikiem Łęczna. W Łodzi ełkaesiacy trzykrotnie pokonali tego rywala. Ostatni raz – jedenaście lat temu.

Pierwsze ligowe starcie ŁKS-u z Górnikiem Łęczna zostało rozegrane w sezonie 2000/2001. W Łęcznej padł remis 1:1 (jedyną bramkę dla łodzian zdobył Rafał Grzelak), natomiast w Łodzi 3:1 wygrali ełkaesiacy po golach Artura Błażejewskiego, Roberta Sieranta i Dzidosława Żuberka.

Historia spotkań ŁKS-u z Górnikiem Łęczna nie jest długa, ale kilka pojedynków tych zespołów należało do szczególnie zaciętych. Niezwykle emocjonujący był zwłaszcza ten rozegrany w Łęcznej na zapleczu ekstraklasy w 2011 roku. Górnik prowadził 1:0 do 90. minuty, ale w doliczonym czasie gry dwa gole Rafała Kujawy przechyliły szalę zwycięstwa na stronę łodzian.

W Łodzi, gdzie w najbliższą sobotę drużyny zmierzą się po raz szesnasty, ŁKS trzykrotnie pokonał Górnika, bo oprócz wspomnianego zwycięstwa 3:1 w 2000 roku, „Rycerze Wiosny” okazali się lepsi także w 2009 roku (4:2 po dwóch golach Łukasza Gikiewicz oraz trafieniach Marcina Adamskiego i Adriana Świątka) oraz w 2010 roku (zwycięska bramka Marcina Mięciela).

Po raz ostatni piłkarzy z Łęcznej gościliśmy na stadionie w al. Unii 2 dziewięć lat temu. 15 września 2012 roku ełkaesiacy zremisowali z Górnikiem 1:1, a tego jedynego gola dla łodzian zdobył Daniel Brud.

W dotychczas rozegranych piętnastu spotkaniach w lidze Górnik wygrał sześć meczów (w tym 2:0 w rundzie jesiennej bieżących rozgrywek), łodzianie odnieśli pięć zwycięstw, natomiast pozostałe cztery spotkania zakończyły się podziałem punktów.

W bramkach lepsza o dwa trafienia jest dziś drużyna z Łęcznej (14:16). W ligowych meczach z Górnikiem Łęczna na listę strzelców wpisało się dwunastu zawodników ŁKS-u. W sumie w meczach z ekipą z województwa lubelskiego łodzianie zdobyli 14 goli.


Zdobywcy ligowych goli dla ŁKS-u w meczach z Górnikiem Łęczna

  • ⚽⚽ – Łukasz Gikiewicz, Rafał Kujawa
  • ⚽ – Rafał Grzelak, Artur Błażejewski, Robert Sierant, Dzidosław Żuberek, Tomasz Rączka, Miroslav Opsenica, Marcin Adamski, Adrian Świątek, Marcin Mięciel, Daniel Brud.