Klub

Na tych stadionach zagra ŁKS w ekstraklasie

18.07.2023

18.07.2023

Na tych stadionach zagra ŁKS w ekstraklasie

fot. @stadionpoznan (Facebook)

Właśnie te stadiony w zbliżającym się sezonie PKO BP Ekstraklasy odwiedzicie wraz z piłkarzami ŁKS-u. Najlepiej – wiadomo – zawsze w domu czyli na stadionie Króla, ale i nie możemy się doczekać, gdy zobaczymy w akcji „Rycerzy Wiosny” także na innych pięknych obiektach. Takich w Polsce na szczęście już nie brakuje.

Siedemnastu rywali i siedemnaście stadionów, w tym imponujące obiekty Lecha Poznań, Śląska Wrocław, czy Legii Warszawa oraz kilka innych, które większość z Was zna już doskonale, ale które pozwolimy sobie przedstawić w telegraficznym skrócie.


Cracovia – Stadion im. Józefa Piłsudskiego

Pierwsze boisko Cracovii powstało w 1912 roku na wydzierżawionych od konwentu Panien Norbertanek łąkach zwierzynieckich. Pojawiał się tutaj przed wojną sam Józef Piłsudski, zresztą stadion nosi jego imię (z przerwami) od blisko 90 lat. Ten nowy, niezwykle kameralny, w pełni zadaszony, na którym zmierzymy się z krakowskim klubem w ekstraklasie mieści się przy ul. Józefa Kałuży 1 i może pomieścić ponad 15 tys. widzów, co więcej spełnia wszystkie wymagania kategorii 3 UEFA.

 • Ostatnia wygrana ŁKS-u na tym stadionie: 2:1 w 2019 roku, oczywiście pod wodzą trenera Kazimierza Moskala i po golach Łukasza Sekulskiego oraz Maksymiliana Rozwandowicza.

fot. Stadiony.net

Górnik Zabrze – Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu

Arena Zabrze przy ul. Roosevelta 81 to – jak czytamy na stronie tego zasłużonego klubu – nowoczesny, w pełni funkcjonalny stadion piłkarski i co podkreślają sami zabrzanie – jedyny tego typu obiekt na Śląsku o całkowitej pojemności 24 563 miejsc. Murawa otoczona jest tam dwoma poziomami w pełni zadaszonych trybun. Wiosną tego roku rozpoczął się demontaż starej trybuny zachodniej, gdzie mieścić się będzie sektor VIP.

 • Ostatnia wygrana: jesienią 1996 roku łodzianie wygrali w Zabrzu 4:1 po dwóch golach Daniela Dubickiego i trafieniach Sylvestra Okosuna oraz pięknym strzale Marcina Danielewicza.

fot. miastozabrze.pl

Jagiellonia Białystok – Stadion Miejski w Białymstoku

Największy i najnowocześniejszy obiekt sportowy w północno-wschodniej Polsce może pomieścić ponad 22 tys. widzów. Zadaszone trybuny, nowoczesny i profesjonalny system nagłośnieniowy, multimedialny i przeciwpożarowy zapewniają kibicom odwiedzającym obiekt przy ul. Słonecznej 1 komfort i bezpieczeństwo. Ten nowy obiekt, powstały w miejscu starego, otwarto dziewięć lat temu.

 • Ostatnia wygrana: 2:0 w 2005 roku jeszcze na starym obiekcie i jeszcze w starej II lidze. W ostatnich dziesięciu minutach sukces zapewniły nam gole Swetosława Byrkaniczkowa i Jarosława Piątkowskiego.

fot. Stadiony.net

Korona Kielce – Arena Kielce

Też powstał na miejscu starego obiektu. To jeden z najstarszych polskich stadionów spośród tych nowych, wybudowanych już w XX wieku (w momencie otwarcia uważany za najnowocześniejszy stadion w Polsce), zresztą z tego powodu w przeszłości pojawiała się na nim nawet reprezentacja Polski (tutaj biało-czerwoni wygrali 10:0 z San Marino). Obiekt przy ul. Ściegiennego 8 mieści 15,5 tys. widzów.

 • Ostatnia wygrana: nie tak dawno, bo dwa lata temu, na zapleczu ekstraklasy wygraliśmy w Kielcach 2:1 po golach Tomasza Nawotki i Antonio Domingueza.

fot. Michał Jarmoluk

Lech Poznań – Stadion Poznań

Jeden z największych i najefektowniejszych obiektów piłkarskich w Polsce w przeszłości był areną zmagań mistrzostw Europy w piłce nożnej (zagrał tu też Sting), a na co dzień jest piłkarskim domem Lecha Poznań, który na Bułgarską przeprowadził się pod koniec lat 70. Nowoczesny obiekt z charakterystycznym dachem unoszącym się na kratownicach, który stanął w miejscu tego starego, robi zawsze ogromne wrażenie i może pomieścić aż 42 837 widzów.

 • Ostatnia wygrana: 2:1 w 2008 roku po bramce Jovino i słynnej „ostatniej akcji sezonu” Gabora Vayera w doliczonym czasie gry, która zapewniła nam wtedy utrzymanie w ekstraklasie.

fot. lechpoznan.pl

Legia Warszawa – Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Łazienkowska jest domem Legii już od czasów przedwojennych (co ciekawe – to właśnie ełkaesiak – Eugeniusz Tadeusiewicz zdobył na nim pierwszą ligową bramką w historii, chociaż nie w starciu z legionistami a z Warszawianką). W 2010 roku w miejscu starego obiektu powstał nowy, bardzo nowoczesny obiekt, na którym poza oczywiście Legią (grała już tutaj w Lidze Mistrzów) występowała także m.in. reprezentacja Polski. Obiekt może pomieścić 31 80o widzów. Zagramy tutaj już na inaugurację sezonu!

 • Ostatnia wygrana: długo czekamy na ligowe zwycięstwo na Łazienkowskiej, bo od 1990 roku, gdy w przedostatniej minucie gola na wagę wtedy jeszcze dwóch punktów zdobył dla ŁKS-u Tomasz Wieszczycki.

fot. legia.com

Piast Gliwice – Stadion Miejski im. Piotra Wieczorka w Gliwicach

Nowy stadion przy ul. Stefana Okrzei 20 powstał na gruzach starego obiektu i z pewnością przyniósł szczęście Piastowi, który świętował już tutaj mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski. Kameralny obiekt na niespełna 10 tys. widzów posiada oczywiście podgrzewaną murawą i jak chwalą się gospodarze – panuje tutaj wyjątkowa rodzinna atmosfera.

 • Ostatnia wygrana: jeszcze się nie udało. Mamy nadzieję, że w tym sezonie.

fot. piast-gliwice.eu

Pogoń Szczecin – Stadion Miejski im. Floriana Krygiera

W przeszłości był pierwszym w Polsce, w stu procentach wyposażonym obiektem w plastikowe siedziska, ale mowa tutaj o poprzedniku, na miejscu którego stanął niedawno nowy (i oczywiście znacznie efektowniejszy) stadion. Jesienią ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego domu piłkarskiego Portowców o pojemności 21 163 widzów. Na znajdującym się nieopodal centrum Szczecina obiekcie przy ul. Karłowicza znajdują się m.in. fanshopy i liczne punkty gastronomiczne.

 • Ostatnia wygrana: 2:0 na zapleczu ekstraklasy jesienią 2009 roku po golach Rafała Kujawy i Łukasza Gikiewicza.

fot. pogonszczecin.pl

Radomiak Radom – Stadion Radomskiego Centrum Sportu

Nowy stadion Radomiaka, podobnie jak miało to miejsce w przypadku ŁKS-u, miał powstać tylko częściowo w miejscu poprzednika, bo obiekt planowano przesunąć. Jak informowała niedawno prasa, budowa Stadionu Radomskiego Centrum Sportu przy ul. Struga 63, dobiega końca. Obiekt będzie miał na razie dwie trybuny mogące pomieścić prawie 9 tys. widzów.

 • Ostatnia wygrana: jesienią 2005 roku na zapleczu ekstraklasy trzy punkty zapewnił nam gol Roberta Sieranta z rzutu karnego.

fot. @1910radomiak (Facebook)

Raków Częstochowa – Miejski Stadion Piłkarski Raków

Nowy obiekt aktualnego mistrza Polski powstał po przebudowie starego wysłużonego obiektu, niespełniającego warunków licencyjnych. Ten obecny posiada cztery jednopoziomowe trybuny o konstrukcji modułowej (nie są ze sobą połączone). Zadaszona tutaj jest trybuna zachodnia, a obiekt przy ul. Limanowskiego pomoże pomieścić 5,5 tys. widzów.

 • Ostatnia wygrana: 1:0 po golu Tomasza Wieszczyckiego w mistrzowskim sezonie w 1998.

fot. Raków Częstochowa (Jakub Ziemianin)

Stal Mielec – Stadion Miejski w Mielcu

Decyzja o przebudowie starego obiektu Stali zapadła kilkanaście lat temu. W 2013 roku otwarto nowy stadion z nowymi trybunami, mogącymi pomieścić blisko 7 tys. kibiców. Stal zagra na nim już czwarty z rzędu sezon w ekstraklasie, więc nowy obiekt przy Solskiego 1 chyba przynosi jej szczęście.

 • Ostatnia wygrana: wiosną 2019 roku w meczu na szczęście I ligi po bramce z rzutu karnego Maksymiliana Rozwandowicza.

fot. Stadiony.net

Śląsk Wrocław – Stadion Miejski we Wrocławiu

Jak czytamy na stadiony.net Śląsk Wrocław rozgrywa swoje domowe mecze na największym nowoczesnym stadionie w Europie posiadającym jednopoziomowe trybuny. Uwagę przykuwa zwłaszcza fasada (membrana z włókna szklanego pokrytego teflonem), która może również pełnić funkcję wielkiego telebimu. Na stadionie mogącym pomieścić prawie 43 tys. widzów w 2012 roku rozgrywano mecze w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej. Stadion spełnia wymogi najwyższej czwartej kategorii UEFA.

 • Ostatnia wygrana: na nowym obiekcie Śląska ŁKS jeszcze nie wygrał. Ze zwycięstwa w wyjazdowym spotkaniu nad Śląskiem cieszyliśmy się ostatnio jeszcze przy Oporowskiej w 2003 roku na zapleczu ekstraklasy (2:0).

fot. tarczynskiarenawroclaw.pl

Warta Poznań – Stadion Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski (stadion zastępczy)

Piłkarze Warty korzystają w ekstraklasie z obiektu o pojemności blisko 5,5 tys. miejsc, znajdującego się w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. Powstańców Chocieszyńskich 52, który przebudowano pod koniec lat 90, chociaż do dziś na kameralnym obiekcie można podziwiać zabytkową, drewnianą i zadaszoną trybunę zachodnią.

 • Ostatnia wygrana: w 2018 roku, czyli w sezonie zakończonym awansem, drużyna trenera Kazimierza Moskala wygrała z Wartą 2:0 w Grodzisku Wielkopolskim po golach Jana Sobocińskiego i Artura Bogusza.

fot. laczynaspilka.pl

Widzew Łódź – Stadion Miejski Widzewa Łódź

Nowy obiekt naszego lokalnego rywala powstał w latach 2015-2017 i może pomieścić nieco ponad 18 tys. widzów (z czego ok. 900 przewidziano dla sympatyków drużyny gości). Uwagę zwraca m.in. elewacja klinkierowa. Tutaj już w sierpniu bieżącego roku rozegramy jeden z najbardziej prestiżowych spotkań sezonu, czyli derby Łodzi.

 • Ostatnia wygrana: z ostatniego derbowego zwycięstwa cieszyliśmy się jesienią 2020 roku dzięki bramkom Maksymiliana Rozwandowicza i Adriana Klimczaka.

fot. Stadiony.net / Grzegorz Kaliciak

Zagłębie Lubin – Stadion Miejski w Lubinie

Kolos sprzed lat (starsi kibice pamiętają jeszcze bramki z charakterystyczną, głęboko zawieszoną siatką) ustąpił w 2010 roku miejsca funkcjonalnemu obiektowi, spełniającemu wymagania 3 kategorii UEFA. W przypadku tego efektownego stadionu warto wspomnieć o niewielkiej odległości w pełni zadaszonych trybun od boiska (ok. 5,5 metra), co z pewnością sprzyja przeżywaniu sportowych emocji.

 • Ostatnia wygrana: czekamy już długo, bo od wiosny 1998 roku. Zwycięstwem w Lubinie 4:2 po hat-tricku Marka Saganowskiego i golu Ricardo Carbone łodzianie rozpoczęli wtedy marsz po mistrzowski tytuł.

fot. wikipedia

Puszcza Niepołomice – Cracovia – Stadion im. Józefa Piłsudskiego (zastępczy)

Wstępnie Puszcza miała rozgrywać domowe spotkania na obiekcie Wisły Kraków, ale koniec końców przyjmie gości na stadionie Cracovii, o którym wspomnieliśmy wyżej.

 • Ostatnia wygrana: z Puszczą (ale w Niepołomicach) wygraliśmy ostatnio 2:0 jesienią 2021 roku.

Ruch Chorzów – Stadion Miejski im. Piotra Wieczorka w Gliwicach (stadion zastępczy)

Beniaminek ekstraklasy, podobnie jak w ostatnich miesiącach na zapleczu elity, swoje domowe mecze na razie zamierza rozgrywać w Gliwicach, czyli na obiekcie kojarzonym przede wszystkim z Piastem (wspomnieliśmy o nim wyżej). Niebiescy czekają na własny obiekt przy ul. Cichej, który ma powstać w miejscu starego stadionu.

 • Ostatnia wygrana: z Ruchem na Cichej wygraliśmy ostatnio 25 lat temu. Zwycięstwo 2:1 zapewniły wtedy bramki Rafałów Pawlaka i Niżnika.