Klub

Ruszają prace przy rozbudowie stadionu miejskiego przy al. Unii 2!

28.06.2017

28.06.2017

Ruszają prace przy rozbudowie stadionu miejskiego przy al. Unii 2!

W środę 28 czerwca przy al. Unii Lubelskiej 2 odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pani Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej oraz prezesa Łódzkiego Klubu Sportowego – Tomasza Salskiego. Jej tematem była dalsza rozbudowa stadionu miejskiego.

„Jeszcze kilka lat temu, kiedy obejmowałam urząd prezydenta zastanawialiśmy się czy piłka nożna w Łodzi w ogóle przetrwa. Zapadły wtedy decyzję, z których ja się bardzo cieszę. Decyzje te były swego rodzaju kompromisem, ale kompromisem bardzo ważnym. Zawsze uważałam, że sport jest nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu i realizowania swoich pasji, ale i ważnym narzędziem wychowawczym zwłaszcza w kontekście młodego pokolenia” – powiedziała na początku konferencji Pani Prezydent.

Chwilę potem przypomniała, że właśnie wówczas postanowiono, że miasto zainwestuje środki w obiekty sportowe, pomimo tego, iż nie wszyscy byli temu przychylni. – „Zawsze jest to przeliczane na ilość budynków komunalnych, które można by było wyremontować i dróg, które można by było poprawić. Zdecydowaliśmy jednak, że sport jest ważnym elementem życia naszego miasta”.

Zaraz po tym Pani Prezydent pogratulowała ŁKS-owi awansu do drugiej ligi i wyraziła nadzieję, że w niedalekiej przyszłości obie łódzkie drużyny wrócą na należne im miejsce w hierarchii polskiego futbolu.

Oczywiście najważniejsza i najbardziej interesująca kibiców część wypowiedzi dotyczyła rozbudowania obiektu przy al. Unii Lubelskiej 2.

„Podjęliśmy decyzję, że pomimo, iż łączy nas porozumienie, które mówi o pierwszej lidze, rozpoczynamy prace już teraz” – oznajmiła Pani Prezydent. – „ Rozpoczynamy przede wszystkim od koncepcji, bo musimy ją zmienić. Ustalimy więc, co będzie się mieścić w trybunach i jak ma wyglądać zagospodarowanie trzeciej, bo chcę doprowadzić do tego, aby wszystkie trzy powstały równocześnie. Zaznaczam, że będzie to normalny czterotrybunowy stadion.”

W dalszej części wypowiedzi Pani prezydent odniosła się do kwestii rzeczonego zagospodarowania mających powstać trybun. „Zaczynamy prace już teraz, bo musimy wiedzieć nie tyle, jak będą wyglądały trzy nowe trybuny, bo tę kwestię determinuje wygląd pierwszej, ile jak zagospodarować pozostałe trzy, aby koszty funkcjonowania były w miarę rozsądne i co ważne, aby dawały asumpt do tego, aby także klub mógł czerpać z tego korzyści.”

„Po opracowaniu koncepcji wykonamy, oczywiście w ramach przetargu, projekt zamienny dla tego pozwolenia, który już posiadamy, a następnie musimy uzyskać właściwe pozwolenie na budowę. I w związku z tym mam nadzieję, że w przyszłym roku, w oparciu o nowe pozwolenie na budowę, będziemy mogli wpisać projekt do wieloletniej prognozy finansowej. W przyszłym roku ogłosimy przetarg i będziemy wyłaniać wykonawcę wszystkich trzech trybun” – stwierdziła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, zaznaczając przy tym, że nie sposób w tym momencie określić dokładnych terminów.

Głos zabrał również prezes Łódzkiego Klubu Sportowego: – „Projekt koncepcji, o której Pani Prezydent wspomniała jest dla nas bardzo ważny i jesteśmy do niego przygotowani, mamy bowiem gotowe pomysły, które na dniach przedstawimy w dziale inwestycji. W tej czwartej trybunie do rozstrzygnięcia jest kwestia tego, czy ma tam powstać hotel czy też pomieszczenia biurowe, ale i na jedną, i drugą możliwość jesteśmy przygotowani. To była nasza dodatkowa praca, którą wykonaliśmy i o której nie było sensu do tej pory mówić. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku wjedzie tu ciężki sprzęt, pracę się rozpoczną. Mam też nadzieję, że w przyszłym roku będziemy się witali z jeszcze bardziej profesjonalną piłką w Łodzi, niż ma to miejsce w tym sezonie.”

W tym momencie nie sposób określić kosztów budowy i zagospodarowania trzech mających powstać trybun, bo to zależy od wielu czynników, w tym wspomnianej koncepcji. Co równie ważne dla kibiców najstarszego łódzkiego klubu to to, że istnieje duża szansa, aby ełkaesiacy rozgrywali tutaj swoje mecze także w trakcie prac. „Wzorem innych obiektów postaramy się o to, aby podczas realizacji inwestycji ŁKS mógł rozgrywać swoje mecze przy al. Unii Lubelskiej 2” – oznajmił Tomasz Salski, a po chwili odniósł się także do kwestii pojemności stadionu.

„- Sądzę, że będzie to między osiemnaście a dwadzieścia tysięcy. Łódź zasługuje na obiekt piłkarski na europejskim poziomie.”

Na pytanie jednego z dziennikarzy o to, czy środki na budowę stadionu zostaną na pewno zabezpieczone Pani Prezydent Hanna Zdanowski odparła: „Wystąpię z taką koncepcją do rady i nie sądzę, aby radni byli przeciwni. Czy macie Państwo wątpliwości w tym względzie?” – dodała z uśmiechem.

Początek od 08:30 min.