O rywalu słów kilka: Stal Mielec

Klub

O rywalu słów kilka: Stal Mielec

07.03.2019

07.03.2019

Przed nami pierwszy wyjazdowy pojedynek „Rycerzy Wiosny” w rundzie rewanżowej. Już jutro podopieczni trenera Kazimierza Moskala zmierzą się ze Stalą Mielec. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką piątkowego rywala.

Barwy i nazwa

Stal Mielec powstała w 1939 roku jako sekcja klubu sportowego PZL Mielec. Przed całą dotychczasową historię klubu jego nazwa zmieniała się aż 14 razy (najdłużej jednak utrzymywała się nazwa FKS Stal Mielec). W chwili obecnej jej pełna wersja to PGE FKS Stal Mielec. Barwy drużyny są biało-niebieskie.

Sukcesy

Stal Mielec to dwukrotny mistrz Polski w sezonach 1972/73, 1975/76 i wicemistrz kraju z sezonu 1974/75. Największym sukcesem klubu jest jednak awans do 1/4 rozgrywek Pucharu UEFA w sezonie 1975/76.

Obiekt

Domem Stali jest Stadion Miejski przy ulicy Solskiego 1 w Mielcu. Obiekt posiada pojemność 7000 miejsc (wszystkie siedzące oraz zadaszone) i oświetlenie o mocy 2000 luksów. W trakcie obecnego sezonu zainstalowano na nim również system podgrzewania murawy.

Stal w rozgrywkach ligowych

Stal jest wiceliderem tabeli rozgrywek Fortuna 1 Ligi. Mielecki zespół zgromadził na swoim koncie 40 „oczek”, czyli tyle samo co ełkaesiacy. Co ciekawe również bilans zwycięstw, remisów oraz porażek obie drużyny mają identyczny (11-7-4). „Biało-niebiescy” strzelili 32 bramki, zaś stracili 14 goli. W chwili obecnej mogą się pochwalić passą 8 wygranych z rzędu oraz 14 spotkań bez porażki (tyle samo kolejnych pojedynków nie przegrali też „Rycerze Wiosny”).

Znani zawodnicy

Najbardziej znani gracze Stali to były zawodnik m.in. Ruchu Chorzów obrońca Rafał Grodzicki oraz pomocnik Łukasz Janoszka. Obaj piłkarze zanotowali ponad 200 spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej. Kibice powinni również kojarzyć bramkarza Seweryna Kiełpina.

Związki z ŁKS

W kadrze zespołu z Mielca nie znajdziemy żadnego byłego zawodnika naszego klubu. Warto jednak pamiętać, że trenerem bramkarzy Stali oraz kierownikiem jej Akademii jest legenda obu drużyn czyli Bogusław Wyparło. Popularny „Bodzio W.” w ŁKS-ie spędził niespełna 13 sezonów.

Zarząd i trener

Trenerem Stali przed startem obecnego sezonu został Artur Skowronek. Ten posiadający licencję UEFA Pro szkoleniowiec prowadził wcześniej m.in. GKS Katowice, Olimpię Grudziądz czy Wigry Suwałki. Prezesem klubu od ponad trzech lat jest Jacek Orłowski.

Mielec

Mielec to miasto położone w województwie podkarpackim nad rzeką Wisłoką. Chlubi się ponad 500-letnią historią. Miasto liczy około 61 tys. mieszkańców. Od połowy XIX wieku stał się regionalnym centrum społeczno-gospodarczym. Szczególny wpływ na rozwój miasta miały dwie branże przemysłowe – lotnictwo i motoryzacja. W tutejszej WSK Mielec produkowano m.in. samoloty, samochody i urządzenia dla przemysłu motoryzacyjnego.