Klub

O rywalu słów kilka: GKS Tychy

12.04.2019

12.04.2019

O rywalu słów kilka: GKS Tychy

Na trybunach mecz przyjaźni, a na boisku walka o kolejne ligowe punkty. W sobotę podopieczni trenera Kazimierza Moskala zmierzą się w Tychach z miejscowych GKS-em. Zapraszamy do zapoznania się z krótką sylwetką naszego rywala.

Barwy i nazwa

Górniczy Klub Sportowy został założony w 1971 roku w wyniku fuzji Polonii Tychy, Górnika Wesoła (reaktywowanego w 1975 roku) oraz hokejowego Górnika Murcki. Klub w swojej historii zmieniał nazwy na m.in. Sokół Tychy (1995-1997), TKS Tychy (1997-2000) oraz GKS Tychy ’71 (2000-2008). Barwy zespołu są zielono-czarno-czerwone.

Sukcesy

Największymi sukcesami w historii GKS-u Tychy jest zdobycie wicemistrzostwa kraju w sezonie 1975/1976 oraz awans do ćwierćfinału Pucharu Polski w sezonie 1976/1977.

Obiekt

GKS rozgrywa swoje spotkania na Stadionie Miejskim w Tychach. Obiekt o pojemności 15 150 miejsc został oddany do użytku w 2015 roku. Posiada oświetlenie o mocy 2000 luksów. Stadion będzie jedną z aren zbliżających się Mistrzostw Świata U20 rozgrywanych w Polsce.

GKS Tychy w rozgrywkach ligowych

GKS to 10. zespół tabeli Fortuna 1 Ligi. „Tyszanie” zanotowali do tej pory 8 zwycięstw, 10 remisów oraz 9 porażek. Drużyna strzeliła 34 bramki, zaś straciła o jedną mniej. Najskuteczniejszym strzelcem GKS-u jest Łukasz Grzeszczyk, który zanotował 6 trafień.

Znani zawodnicy

Do najbardziej znanych graczy GKS-u należą pomocnik Sebastian Steblecki, było zawodnik m.in. Cracovii czy napastnik Mateusz Piątkowski, który zanotował 27 trafień w ekstraklasie w barwach Jagielloni Białystok, Wisły Płock i Miedzi Legnica. Warto również zwrócić uwagę na wspomnianego już wcześniej Łukasza Grzeszczyka.

Związki z ŁKS

W kadrze „Tyszan” znajdziemy jednego zawodnika, który wcześniej występował w koszulce z przeplatanką na piersi. Jest to 34-letni obrońca Marcin Kowalczyk.

Zarząd i trener

Szkoleniowcem zespołu GKS-u jest Ryszard Tarasiewicz, który w sezonie 2011/2012 przez chwilę prowadził również ŁKS. Trener posiada licencję UEFA Pro, a w Tychach pracuje od października 2017 roku. Prezesem klubu jest Pan Grzegorz Bednarski.

Tychy

Tychy to jedno z największych miast województwa śląskiego, leżące w jego centrum. Według danych z 31 grudnia 2017 r. miasto miało 128 211 mieszkańców. Tychy słyną z najstarszego browaru produkującego od XVII wieku najlepsze piwo w Polsce. Do zalet miasta zaliczymy również utworzenie Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która skupia inwestycje 50 przedsiębiorstw i zatrudnia ok. 11 tys. osób.