Drużyna

Nowy obrońca dołączył do kadry ŁKS-u

24.08.2020

24.08.2020

Nowy obrońca dołączył do kadry ŁKS-u

Daniel Celea został nowym zawodnikiem Łódzkiego Klubu Sportowego. 25-letni obrońca z Rumunii, który ostatnio występował w ekstraklasowym zespole Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, podpisał kontrakt z „Rycerzami Wiosny” do końca czerwca 2023 roku.

Nowy nabytek ŁKS-u urodził się 6 lipca 1995 roku w miasteczku Bralostita w południowej Rumunii. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w młodzieżowych drużynach Universitatea Craiova. Na początku przygody z seniorskim futbolem związał się z lokalnym klubem CSO Filiasi. Z przerwą na roczny pobyt w Sportingu Rosiori występował tam do lata 2015 roku, gdy postanowił spróbować sił w Pandurii Targu Jiu – jednej z najmocniejszych jeszcze wówczas rumuńskich drużyn. Po roku spędzonym u „Górników” Celea przeniósł się do drugoligowego UTA Arad, a następnie wrócił do drugoligowej już wtedy także Pandurii. Od lipca 2018 roku do stycznia bieżącego roku mierzący 187 cm wzrostu obrońca był natomiast graczem innej drugoligowej ekipy – Mioveni, dla której rozegrał łącznie 44 mecze (w tym siedem w Pucharze Rumunii). Przez ostatnie osiem miesięcy Celea przywdziewał trykot zespołu z najwyższej klasy rozgrywkowej – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, z którym dotarł do finału Pucharu Rumunii (w którym minimalnie lepszy ukazał się stołeczny FCSB, czyli dawniejsza Steaua Bukareszt), a w lidze zajął dziewiąte miejsce (trzecie w tzw. grupie spadkowej).

– Po zimowym zgrupowaniu w Turcji nasza baza scoutingowa rozrosła się o pokaźną liczbę nazwisk i charakterystyk zawodników, których być może w przyszłości będziemy w stanie pozyskać. Daniel jest jednym z nich. Zaimponował nam swoją twardą, skuteczną i nieustępliwą grą w obronie oraz w powietrzu, a także umiejętnością crossowego podania. Potwierdził te cechy w rozegranych później spotkaniach najwyższej ligi rumuńskiej i w tamtejszym pucharze, m.in. w obydwu półfinałowych meczach – charakteryzuje nowego obrońcę Łukasz Mika, szef scoutingu w Łódzkim Klubie Sportowym. – Nasza ocena ma odzwierciedlenie w statystykach, w których Daniel Celea pośród pozostałych stoperów z Rumunii plasuje się na wysokiej, szóstej pozycji pod względem liczby przerwanych akcji przeciwników, po której jego zespół wchodził w posiadanie piłki. Jeszcze wyżej, bo na podium, jest w tej samej kategorii uwzględniającej odbiory i przechwyty mające miejsce do 5 sekund po stracie piłki przez drużynę. To dla nas ważne kryterium, ponieważ chcąc dominować na boisku, krótki czas od momentu straty piłki do jej odzyskania (tzw. kontrpressing) jest istotny. Również w pozostałych kategoriach (takich jak: skuteczność pojedynków w defensywie czy w powietrzu, celności podań oraz ich ilości i odległości) nasz nowy zawodnik jest w czołówce ligi. Teraz przed nim walka o miejsce w składzie, a przy właściwej pracy z naszej strony, możemy mieć z niego wiele pociechy – dodaje Mika.

Daniel, witamy w Łodzi i życzymy jak najwięcej radosnych chwil z przeplatanką w sercu i na piersi!

Daniel, bine ai venit la Lodz și vă dorim multe momente fericite cu ŁKS!