Drużyna

Nowości w Fortuna 1 Lidze. Nie tylko VAR

08.07.2021

08.07.2021

Nowości w Fortuna 1 Lidze. Nie tylko VAR

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Przed nami nowa pierwszoligowa kampania z udziałem piłkarzy ŁKS-u, więc przed inauguracją warto wspomnieć o kilku punktach regulaminu rozgrywek Fortuna 1 Ligi, w tym przede wszystkim o nowościach.

20 meczów w tym roku

W rozgrywkach Fortuna 1 Ligi weźmie udział osiemnaście zespołów. Przed ełkaesiakami w ramach zasadniczej części sezonu dwadzieścia ligowych spotkań w 2021 roku (wszystkie spotkania w ramach rundy jesiennej oraz trzy kolejki z rundy rewanżowej) oraz czternaście spotkań w 2022 roku. Pierwsza kolejka została zaplanowana na 31 lipca – 1 sierpnia. Zakończenie rozgrywek odbędzie się 21 – 22 maja.

Gramy z VAR-em

W nowym sezonie na wszystkich meczach Fortuna 1 Ligi, w tym oczywiście tych z udziałem piłkarzy ŁKS-u, pojawi się system VAR (Video Assistant Referee). Decyzję w tej sprawie zatwierdziła na początku lipca Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Szczegóły nadal są ustalane, natomiast wiemy już, że na pierwszoligowych boiskach wykorzystywany będzie system VAR „light”, który może funkcjonować przy minimum czterech kamerach.

Teraz dwóch spoza UE

W sezonie 2021/2022 w każdej pierwszoligowej drużynie na boisku będzie mogło przebywać w tym samym momencie dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Doszło więc do zwiększenia limitu, bo ten wcześniej obowiązujący pozwalał na grę tylko jednego takiego piłkarza. Przypomnijmy, że w pierwszej kadrze ŁKS-u znajduje się dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej – Ricardinho (Brazylia) oraz Kelechukwu Ibe-Torti (Nigeria; zawodnik ubiega się o polskie obywatelstwo).

Gole na wyjeździe już się nie liczą

Trzecia ważna zmiana w regulaminie rozgrywek Fortuna 1 Ligi (a także eWinner II ligi) dotyczy ustalania kolejności drużyn w tabeli w przypadku równej liczby punktów. W dalszym ciągu o kolejności w tabeli decyduje bezpośredni bilans pomiędzy drużynami z tym samym dorobkiem punktowym, ale od tego sezonu gole wyjazdowe zdobyte przez zespoły w bezpośrednim starciu nie będą dodatkowo premiowane.

Pięć zmian

Podobnie jak w zeszłym sezonie, także w tym nowym w rozgrywkach m.in. Fortuna 1 Ligi i Fortuna Pucharu Polski kluby będą uprawnione do wymiany w trakcie meczu pięciu zawodników, przy czym wymiany mogą być dokonane: w trakcie przerwy pomiędzy pierwszą a drugą połową zawodów oraz w trakcie nie więcej niż trzech przerw w grze.

Trzy awansują, trzy spadają

W sezonie 2021/2022 awans do PKO Ekstraklasy wywalczą sobie dwie najlepsze drużyny (1. i 2. miejsce w tabeli po 34. kolejkach). Z promocji do najwyższej klasy rozgrywkowej będzie się cieszył również zespół, który podobnie jak w poprzednich rozgrywkach wygra baraże (w tych ostatnich znów zagrają zespoły z miejsc: 3-6). Do drugiej ligi spadną trzy zespoły, które zajmą trzy ostatnie miejsca w tabeli (w poprzednim sezonie z zapleczem ekstraklasy pożegnała się tylko jedna drużyna).