Znamy się nie od dziś. Przed ŁKS – Warta

Drużyna

Znamy się nie od dziś. Przed ŁKS – Warta

28.08.2023

28.08.2023

Z Wartą zdobyliśmy pierwszy punkt w mistrzostwach Polski, z Wartą rozegraliśmy też pierwszy w historii ligowy mecz na własnym stadionie, a teraz na mecz z Wartą w Ekstraklasie czekaliśmy aż 28 lat. W piątek znów się spotkamy w elicie.

Premierowy w mistrzostwach

ŁKS zmierzył się z poznańską Wartą jeszcze zanim powstała liga. W 1921 roku w pierwszych ukończonych mistrzostwach Polski doszło do dwóch meczów. Pierwszy rozegrano w Wielkopolsce i tutaj wygrali 2:1 gospodarze, z kolei w rewanżu padł remis 3:3 i był to pierwszy w historii zdobyty przez ełkaesiaków punkt w mistrzostwach Polski.

Real Madryt, FC Barcelona…

26 sierpnia 1923 roku „Ilustrowana Republika” donosiła: „Wyjazd ŁKS do Hiszpanii jest zdecydowany w zupełności i nastąpi w dniu 3 września po meczu z Iskrą. […] Pierwszy mecz rozegrany będzie 8 i 9 w Tortozie, 15 i 16 w Madrycie, 18 w Taragonie i 25 w Barcelonie. Wyjazd ŁKS do Hiszpanii ma niewątpliwie wybitne znaczenie. Przedewszystkiem wpłynie on na propagandę sportu polskiego zagranicą, jak również na rozwój tego sportu przez bezpośrednie zetknięcie się naszych graczy z graczami zagranicznymi”.

Kiedy cała sportowa Łódź żyła już wyjazdem ełkaesiaków do Hiszpanii okazało się, że Warta Poznań nie zgodziła się na przełożenie meczu zaplanowanego na wrzesień i jak tłumaczyli łódzcy działacze, uniemożliwiła ełkaesiakom tym samym wycieczkę na Półwysep Iberyjski. – „Tymczasem PZPN stanął twardo na gruncie formalnym i uzależnił pozwolenie na wyjazd od zgody K. S. „Warta”, która nie przyjmując żadnych naszych propozycji i godnych warunków – na odłożenie gry rewanżowej się nie zgodziła” – informował w opublikowanym w prasie piśmie zarząd łódzkiego klubu.

Działacze Warty tłumaczyli, że zgodnie z komunikatem PZPN-u „rozgrywki o mistrzostwo odbyć się muszą do 30 września włącznie. […] Wobec tego stanu rzeczy nie my, lecz jedynie PZPN, byłby w możności za porozumieniem się z wszystkimi klubami biorącymi udział w rozgrywkach o mistrzostwo Polski, zadecydować o przesunięciu terminów po 30 września rb. […] Dopiero trzy dni przed wyjazdem drużyny do Hiszpanji przesłał ŁKS delegata, który zwrócił się w tej sprawie telefonicznie o godzinie 17.30 do prezesa Klubu i żądał aby tenże expresidio przesunął termin”.

Klamka zapadła, ŁKS został w Łodzi. Do Hiszpanii wybrała się ostatecznie Cracovia i trzeba przyznać, że przygoda to była niezwykła. „Pasy” rozegrały kilka meczów towarzyskich, w których rywalem polskiej drużyny były FC Barcelona, Real Madryt, Valencia i Sevilla.

Warta, klub zasłużony

Najstarszy nadal istniejący poznański klub powstał w 1912 roku i zapisał w historii polskiego futbolu piękną kartę, to przecież dwukrotny mistrz i pięciokrotny wicemistrz Polski. Wspomniane sukcesy drużyna z Wielkopolski osiągała przede wszystkim w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w drugiej połowie lat 40. Warta jako jedyny klub zdobyła medale w pierwszych ośmiu mistrzostwach Polski i to właśnie w tym okresie sięgnęła po swój pierwszy tytuł, wygrywając ligę w 1929 roku.

Ligowe boje

Pierwszy ligowy mecz ełkaesiaków z drużyną z Wielkopolski (a i pierwszy w ogóle w lidze przed własną publicznością łodzian!) został rozegrany w 1927 roku w premierowej edycji ligi polskiej. Wygraliśmy 2:1 po golach Jana Durki i Stefana Sowiaka. – „Wczorajszy przeciwnik Ł.K.S-u należy do najsilniejszych zespołów piłkarskich w Polsce, a jednak jedenastka Ł.K.S-u zaszachowała niemal całkowicie gości poznańskich” – donosił po spotkaniu „Express Wieczorny Ilustrowany”.

Ostatnie dwa w Ekstraklasie

Na starcie ŁKS-u z Wartą w Ekstraklasie czekaliśmy aż 28 lat. W najwyższej klasie rozgrywkowej zespoły rywalizowały ze sobą ostatni raz w sezonie 1994/1995. Oba mecze wygrali wtedy ełkaesiacy. W Łodzi 2:0 po golach Grzegorza Krysiaka i Marka Chojnackiego (co ciekawe, był to pierwszy mecz naszych piłkarzy po rewanżowym spotkaniu z FC Porto), z kolei w Poznaniu pokonaliśmy Wartę 2:1 po bramkach Tomasza Wieszczyckiego i Jacka Płuciennika.

Ostatni ligowy mecz tych drużyn w Łodzi odbył się natomiast 16 marca 2019 roku na zapleczu piłkarskiej elity. ŁKS pod wodzą trenera Kazimierza Moskala wygrał 3:0 dzięki trafieniom Rafała Kujawy, Lukasa Bielaka i Łukasza Sekulskiego. Dodajmy, że w tamtym meczu wystąpiło dwóch zawodników, którzy nadal reprezentują barwy naszego klubu: Michał Kołba i Dani Ramirez.

Trzy hat-tricki!

Ełkaesiacy lubili popisywać się hat-trickami w starciach z Wartą Poznań. Jako pierwszy dokonał tego w 1931 roku Władysław Król w meczu wygranym przez łodzian 4:1 (dodajmy, że patron naszego stadionu jest najskuteczniejszym piłkarzem ŁKS-u w spotkaniach z Wartą). Z kolei w 1949 roku dwukrotnie w spotkaniach z poznaniakami hat-tricki zapisał na swoim koncie Marian Łącz (3:0 i 4:4), czyli jeden z najlepszych polskich napastników tego okresu, który potem został doskonałym aktorem i zagrał w wielu filmach wyróżniając się charakterystycznymi, zapadającymi w pamięć rolami drugoplanowymi, m. in. w „Brunecie wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Gangsterach i filantropach”, „Misiu” czy „Janosiku”.


Bilans w lidze: ŁKS vs. Warta Poznań

 • Meczów w lidze: 44
 • Meczów w Ekstraklasie: 32
 • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 14 | 11 | 19
 • Bramki: 66:84
 • Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 4:0 (1931)
 • Najwyższa porażka: 0:7 (1937)
 • Najwięcej goli: 3:5, 2:6, 4:4 (1932, 1938, 1949)

Strzelcy goli dla ŁKS-u w ligowych meczach z Wartą:

 • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Władysław Król (11)
 • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Marian Łącz (8)
 • ⚽⚽⚽⚽ – Stefan Sowiak (4)
 • ⚽⚽⚽ – Jan Durka, Stanisław Baran, Longin Janeczek (3)
 • ⚽⚽ – Wacław Radomski, Henryk Herbstreit, Eugeniusz Tadeusiewicz, Jacek Płuciennik, Tomasz Wieszczycki, Krzysztof Mączyński, Jewhen Radionow (2)
 • ⚽ – Romuald Feja, Edward Miller, Antoni Lewandowski, Zygmunt Stolarski, Tadeusz Hogendorf, Rudolf Patkoló, Jerzy Sadek, Andrzej Grębosz, Janusz Kaczówka, Dariusz Podolski, Grzegorz Krysiak, Marek Chojnacki, Adrian Świątek, Damian Nawrocik, Jan Sobociński, Artur Bogusz, Rafał Kujawa, Lukas Bielak, Łukasz Sekulski | Witold Przykucki (sam.) (1)