Drużyna

ŁKS – Pogoń Szczecin? Jest o czym opowiadać

17.08.2023

17.08.2023

ŁKS – Pogoń Szczecin? Jest o czym opowiadać

Grali ze sobą już 70 razy. W niedzielę znów zmierzą się w PKO BP Ekstraklasie. Historia spotkań tych dwóch zasłużonych dla polskiej piłki klubów kryje wiele ciekawych opowieści.

„Kibice to potęga”

Pierwszy w historii ligowy pojedynek ŁKS z Pogonią w Łodzi odbył się 13 września 1959 roku czyli zaledwie cztery dni po premierowym występie łodzian w europejskich pucharach (tak, ten z Jeunesse Esch; wynik wyleciał nam z głowy). Piłkarze sprawili kibicom w Luksemburgu ogromny zawód, więc wielu wieściło łodzianom fatalną frekwencję. Nic z tego. Na stadion ŁKS przyszło 20 tys. widzów i nikt chyba nie żałował, bo piłkarze stworzyli znakomity spektakl zakończony remisem 3:3.

„Ileż to razy na meczach wyjazdowych słyszałem wypowiadane na trybunie uwagi: «Ba, gdybyśmy my mieli takich kibiców». Kibice to potęga, na którą piłkarze ŁKS chyba zawsze mogą liczyć. Oni to powinni stworzyć na meczu z Pogonią właściwą atmosferę sportową, w której obie drużyny czułyby się dobrze. Obowiązkiem więc kibica jest obudzić wiarę w piłkarzach ŁKS we własne możliwości i siły i pomóc im w dążeniu do rehabilitacji za Luksemburg” – podkreślił pół wieku temu red. Kazimierz Rozmysłowicz na łamach „Dziennika Łódzkiego”.

Taki fart masz

Do historii przeszedł też mecz ŁKS-u z Pogonią Szczecin rozegrany w Łodzi 2 maja 1964 roku. Jego ozdobą okazał się pojedynek najskuteczniejszych w dziejach tych dwóch klubów napastników, bo golkipera „Portowców” straszył wówczas Jerzy Sadek (zdobył dla ŁKS 102 ligowe bramki), a po drugiej stronie boiska szalał Marian Kielec (113 goli dla Pogoni). Obaj nie zawiedli.

Snajper gości w 23. minucie zdobył wyrównującą bramkę, z kolei Jerzy Sadek w ostatnich sekundach spotkania przechylił szalę zwycięstwa na stronę łodzian, po czym… uciął sobie pogawędkę z legendarnym napastnikiem Pogoni. Marian Kielec ponoć pokiwał z niedowierzaniem głową, zaklął siarczyście pod nosem, w końcu uściskał dłoń Sadkowi, a na odchodne rzucił jeszcze w jego kierunku: – Wiesz co? Tobie powinni postawić pomnik, taki fart masz.

36 lat niepokonani w Łodzi

Na zwycięstwo w Łodzi szczecinianie czekają już 36 lata, czyli od 1987 roku, gdy „Portowcy” wywieźli z miasta włókniarzy komplet punktów (3:1) (w tamtym meczu wystąpili m.in. Marek LeśniakJacek CyzioWitold Wenclewski czy Stanisław Terlecki). Natomiast najbardziej bolała nas domowa porażka z Pogonią w 1968 roku. Właśnie wtedy, w kończącym ligowe rozgrywki starciu rozegranym w al. Unii 2, „Portowcy” wygrali 1:0 po golu Waldemara Ptaszyńskiego i ŁKS spadł do drugiej ligi.

Młodzi strzelają z Pogonią

Na czele listy najmłodszych strzelców gola dla ŁKS-u w Ekstraklasie (tych uwzględnianych przez statystyków) znajduje się Tomasz Wieszczycki, który 6 sierpnia 1988 roku pokonał bramkarza Pogoni Szczecin w wieku 16 lat (i 231 dni). Ełkaesiacy wygrali tamto domowe spotkanie 2:1, a pierwszą bramkę dla ŁKS-u zdobył wówczas osiemnastoletni Adam Grad.

Domowe mecze z Pogonią były często szczęśliwe dla naszych utalentowanych wychowanków, dość powiedzieć że dwie premierowe bramki w Ekstraklasie w starciu z „Portowcami” zdobył też Marek Saganowski (ŁKS – Pogoń 3:1 w 1995 roku). Popularny „Sagan” pokonał wtedy Radosława Majdana w wieku zaledwie 16 lat, 11 miesięcy i 14 dni. Skrót z tego spotkania znajdziesz TUTAJ.

Najwyższe u siebie

Najmilej wspominamy przedostatni pojedynek tych drużyn w al. Unii 2 w Ekstraklasie. W 2006 roku na inaugurację rozgrywek nasz beniaminek (wtedy też łodzianie wrócili po latach do elity) pokonał Pogoń aż 4:0 po bramkach Ensara ArifoviciaGrzegorza KmiecikaRafała Niżnika i Adriana Świątka.

Wcześniej, tj. w 1976 roku, identycznym wyczynem popisali się ełkaesiacy też wygrywając z „Portowcami” w Łodzi różnicą aż czterech goli dzięki dwóm trafieniom Andrzeja Milczarskiego, bramce Jana Marchewki (później zmienił nazwisko na Jan Jeżewski) i cudownej bombie Ryszarda Polaka (poniżej relacja z „Dziennika Łódzkiego”), a ciut starsi kibice zapewne pamiętają także wygraną 4:1 pod wodzą trenera Leszka Jezierskiego w 1. kolejce sezonu 1987/88 (dwukrotnie Ryszard Robakiewicz, Marek Ogrodowicz i Grzegorz Więzik). Z kolei ostatni mecz ŁKS-u z Pogonią Szczecin w Łodzi został rozegrany w 2020 roku i zakończył się bezbramkowym remisem.


Bilans meczów: ŁKS – Pogoń Szczecin

 • Meczów w lidze: 70
 • Zwycięstw ŁKS-u | remisów | porażek: 32 | 23 | 15
 • Bramki: 94-72
 • Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 4:0 (1976, 2006)
 • Najwyższe zwycięstwo Pogoni: 4:1 (1981)
 • Najwięcej goli w meczu: 4:3 dla ŁKS-u (2000)

Ligowe gole dla ŁKS-u w meczach z Pogonią Szczecin

 • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Ryszard Robakiewicz
 • ⚽⚽⚽⚽⚽ – Jerzy Sadek
 • ⚽⚽⚽⚽ – Andrzej Milczarski, Krzysztof Baran, Tomasz Wieszczycki, Marek Saganowski
 • ⚽⚽⚽ – Marek Dziuba
 • ⚽⚽ – Sławomir Sarna, Jerzy Wieteski, Janusz Orczykowski, Jan Mszyca, Marek Płachta, Piotr Soczyński, Adam Grad, Tomasz Cebula, Mirosław Trzeciak, Ensar Arifović
 • ⚽ – Szymborski, Sass, Kowalec, Walczak, Jakś, Kowarski, Studniorz, Suski, Stachura, Kasalik, Lubański, Grębosz, Maleńki, Drozdowski, Maćkowiak, Marchewka, Polak, Sobol, Nowak, Wenclewski, Ogrodowicz, Więzik, Ziober, Ambrożej, Leszczyński, Płuciennik, M. Terlecki, Kłos, Żuberek, Górski, Madej, R. Grzelak, Kościuk, Kosmalski, Kmiecik, Niżnik, Świątek, Madejski, Wolański, Gikiewicz, Kujawa, Mowlik, Kosecki, Kłus