Aktualności

Kibu Vicuña trenerem ŁKS

16
21 / 06 / 2021

José Antonio Vicuña Ochandorena został pierwszym szkoleniowcem piłkarzy ŁKS-u. Łódzki klub podpisał z Hiszpanem kontrakt do końca sezonu 2021/2022, z opcją przedłużenia umowy o dwanaście miesięcy.

– Szukaliśmy trenera, który będzie kontynuował naszą filozofię, obecną już w Akademii ŁKS i pierwszym zespole. Ważne było również to, że po tych wszystkich ostatnich doświadczeniach nie zamierzamy zrezygnować z obecnego sztabu i dlatego potrzebowaliśmy szkoleniowca z doświadczeniem zarówno na ławce, jak i na polskim rynku piłkarskim – wyjaśnia prezes ŁKS-u, Tomasz Salski.

Nowy szkoleniowiec ŁKS-u urodził się 20 listopada 1971 roku w San Sebastian. Swoją trenerską karierę rozpoczął bardzo wcześnie, bo już w wieku szesnastu lat, gdy jeden z jego nauczycieli zaproponował mu prowadzenie szkolnego zespołu. Jakiś czas później Kibu Vicuña rozpoczął studia dziennikarskie, przy okazji uczestniczył w kursach trenerskich, prowadził reprezentację Uniwersytetu Nawarry i w końcu także całego regionu, gdzie miał okazję pracować z Raúlem García, Nacho Monrealem, Jonem Erice i Oier Sanjurjo.

Następnie przez trzy lata zajmował się szkoleniem młodzieży w Club Atlético Osasuna. W klubie z Pampeluny José Antonio Vicuña Ochandorena współpracował z cenionymi fachowcami, m.in. z Cuco Zigande, Andoni Goikoetxea, Óscarem Lasaosa, Juanem Iribarrenem, Joshé Viela oraz Janem Urbanem.

Latem 2005 roku nowy trener ŁKS-u rozpoczął samodzielną pracę w CD River Ega, gdzie jak przyznał „doświadczył charakterystycznego dla mniejszych miasteczek elementu łajdactwa w futbolu, piłki ulicznej, którą żyją ludzie, a której nie uświadczymy w większych miastach” i gdzie stosował niesymetryczne ustawienie: 1-4-4-2. Dwa lata później Jan Urban zaproponował mu pracę w roli asystenta trenera Legii Warszawa i w ten sposób Hiszpan pojawił się w Polsce.

Witajcie w moim futbolu. from Kibu Vicuña on Vimeo.

Przez całą dekadę Kibu Vicuña był prawą ręką Jana Urbana najpierw we wspomnianej Legii (dwukrotnie), a także w Zagłębiu Lubin, Lechu Poznań i Śląsku Wrocław (w międzyczasie była też występująca w LaLiga2 Osasuna). Ze stołeczną drużyną wspomniany duet zdobył mistrzowski tytuł, dwa Puchary Polski, Superpuchar, a do tego dorzucił dwa wicemistrzostwa kraju i był bliski awansu do Ligi Mistrzów, z kolei w Lechu Poznań zdobył Superpuchar Polski, wyciągnął drużynę z ostatniego miejsca w tabeli, awansował z nią do europejskich pucharów (Liga Europy UEFA), gdzie zresztą poznaniacy pokonali na wyjeździe ACF Fiorentinę.

W 2018 roku Kibu Vicuña został pierwszym szkoleniowcem występującej w litewskiej A lyga, czyli odpowiedniku polskiej ekstraklasy Trakai (czwarte miejsce w lidze), a już jesienią tego samego roku zatrudniła go Wisła Płock. Hiszpan prowadził „Nafciarzy” w dziewiętnastu meczach, w tym siedemnastu w ekstraklasie. Ostatnie dwa lata spędził natomiast w Indiach, najpierw w Mohun Bagan, z którym Hiszpan wywalczył mistrzostwo kraju, a następnie w Karela Blasters.

Teraz Kibu Vicuña został pierwszym trenerem piłkarzy ŁKS-u. W jego sztabie znajdą się trenerzy Marcin Pogorzała, Paweł Drechsler, trener bramkarzy Jacek Janowski i odpowiedzialny za przygotowanie fizyczne Michał Lewandowski. Łódzki klub podpisał z hiszpańskim szkoleniowcem roczną umowę z opcją przedłużenia na dwanaście miesięcy.

– Wolę kiedy mój zespół prowadzi mecz, tworzy akcje i niesie ciężar gry nie czekając na to, co zrobi przeciwnik. Aby to osiągnąć niezbędne jest spokojne wyjście z piłką ze swojej połowy, osiągnięcie przewagi liczebnej i wynikającej z ustawienia na boisku w strefie tworzenia akcji, rozciągnięcie pola gry poprzez umiejscowienie piłkarzy i atak na pole karne dużą liczbą graczy aby stworzyć i wykorzystać wiele okazji do strzelenia gola – wyjaśnia nowy szkoleniowiec „Rycerzy Wiosny”, ale i dodaje: – Wizja piłki nożnej musi być dopasowana do kultury kraju bądź regionu, z którego wywodzi się twój klub, do jego stylu gry i celów, które chcemy osiągnąć. To nie to samo prowadzić zespoły w Hiszpanii i Polsce – przekonuje José Antonio Vicuña Ochandorena, pod wodzą którego łodzianie rozpoczną wkrótce przygotowania do nowego sezonu w Fortuna 1 Lidze.Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny