Głosowanie na patrona roku 2023. Wśród kandydatur – Maria Kwaśniewska

13 / 12 / 2022

fot. NAC

W 2023 roku będziemy obchodzić 600-lecie Łodzi, a ponieważ to szczególny jubileusz, tym razem to łodzianie zdecydują, kto zostanie patronem tego wyjątkowego roku. Wśród ośmiu kandydatur znajduje się nazwisko Marii Kwaśniewskiej, wszechstronnie utalentowanej sportsmenki, medalistki olimpijskiej i zawodniczki ŁKS-u, która w trakcie II wojny światowej pomogła wielu ludziom.

Maria Kwaśniewska często pojawia się na łamach naszej strony, w tym roku jej trudny życiorys przypomniał też Teatr Powszechny w Łodzi, więc z pewnością jedna z najbardziej zasłużonych nie tylko dla ŁKS-u sportsmenek nie jest dla Was postacią anonimową. Wszechstronnie utalentowana, należała do czołowych zawodniczek drużyn hazeny i koszykówki, sięgała z ŁKS-em po złote medale mistrzostw Polski, reprezentowała też nasz klub jako siatkarka i pływaczka, a co najważniejsze została pierwszą medalistką olimpijską z Łódzkiego Klubu Sportowego.

W historii polskiego sportu zapisała się przede wszystkim jako znana lekkoatletka, zdobywczyni brązowego medalu w rzucie oszczepem na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Pierwsze dwa miejsca zajęły Niemki – Tilly Fleischer (45,18 m) i Luise Krüger (43,29 m). Polka cisnęła oszczepem na odległość 41,80 m (jej ówczesny rekord życiowy: 44,03 m), dzięki czemu zakończyła zawody na najniższym stopniu podium.

Do legendy, o czym też już wielokrotnie wspominaliśmy, przeszedł też incydent, do którego doszło po zakończeniu konkursu. Maria Kwaśniewska zakpiła sobie z samego Adolfa Hitlera – po raz pierwszy, gdy führer ponoć składał jej dwuznaczne propozycje i gratulował medalu „małej Polce”, a ełkaesianka odburknęła, że „nie czuje się mniejsza od wodza III Rzeszy”; po raz drugi – gdy podczas ceremonii medalowej nie uniosła dłoni w hitlerowskim pozdrowieniu. Wykonane po ceremonii medalowej zdjęcie z Hitlerem przydało się kilka lat później. W trakcie drugiej wojny światowej właśnie dzięki fotografii z führerem Maria Kwaśniewska zdołała pomóc m.in. więźniom obozu przejściowego w Pruszkowie.

Oczywiście wśród ośmiu zgłoszonych kandydatur nie brakuje równie zasłużonych dla Łodzi i naszego kraju postaci, lecz jeśli zamierzacie zagłosować na Marię Kwaśniewską, do czego gorąco zachęcamy, przejdźcie na stronę: TUTAJ.

Kandydatury:

1. Łódzcy Fabrykanci
  2. Halina Szwarc-Kłąb – (1923-2002) urodzona w Łodzi wybitna agentka wywiadu strategicznego Armii Krajowej w okresie II wojny światowej.
  3. Łódzkie Włókniarki
  4. Grażyna Bacewicz – (1909-1969) urodzona w Łodzi kompozytorka i skrzypaczka; w historii muzyki uważana jest za pierwszą kobietę, której udało się wejść do grona najwybitniejszych kompozytorów
  5. Maria Kwaśniewska – (1913 – 2007) urodzona w Łodzi lekkoatletka, koszykarka, hazenistka, siatkarka; medalistka olimpijska.
  6. Król Władysław Jagiełło – (1362-1434) król Polski, w 1423 roku nadał Łodzi prawa miejskie.
  7. Rajmund Rembieliński – (1775-1841) nazywany jest „ojcem Łodzi Przemysłowej”; dzięki niemu utworzono osadę przemysłową w Łodzi.
  8. Zbigniew Nienacki – (1929-1994) urodzony w Łodzi pisarz i dziennikarz; największą sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży o przygodach „Pana Samochodzika”.