Drużyna

Derby Łodzi w liczbach

16.05.2017

16.05.2017

Derby Łodzi w liczbach

Statystyki nie grają, ale oczywiście przed środowym pojedynkiem derbowym warto przypomnieć i kilka liczb.

~ 64 ~

Środowe spotkanie będzie według oficjalnych statystyk derbowych sześćdziesiątym czwartym meczem piłkarskim pomiędzy Widzewem a ŁKS-em. Bilans korzystny jest dla naszych rywali (27 zwycięstw Widzewa – 24 remisy – 12 zwycięstw ŁKS-u).


~ 84 ~

Dwa ostatnie zwycięstwa piłkarzy ŁKS-u na stadionie Widzewa to mecze rozegrane, kolejno: w 1997 roku i w 2011 roku. W każdym z nich ełkaesiacy okazywali się lepsi o jednego gola, a ten padał zawsze w 84 minucie. W ostatnich rozegranych w ekstraklasie derbach przy al. Piłsudskiego bramkę dla biało-czerwono-białych zdobył Marcin Mięciel, a wcześniej kibiców „Rycerzy Wiosny” uradował Marcin Danielewicz (choć w tym przypadku doniesienia prasowe wskazywały także 83. i 85. minutę).


~ 25 ~

Najwięcej spotkań derbowych rozegrał rekordzista pod względem liczby meczów w barwach ŁKS-u, Marek Chojnacki (a przez długie lata rekordzista także ekstraklasy). Słynny stoper pokonał lokalnego rywala dwukrotnie – raz na boisku (w 1993 roku) i raz w roli szkoleniowca ŁKS-u (w 2008 roku).


~ 20 ~

Tyle lat temu, dokładnie 5 marca 1997 roku, skazany na porażkę ŁKS pokonał Widzew na jego boisku 1:0, po trafieniu Marcina Danielewicza. Ełkaesiacy sprawili wielką niespodziankę, bo przecież rywal był wówczas aktualnym mistrzem Polski i uczestnikiem Ligi Mistrzów. W meczu tym zadebiutował w barwach ŁKS-u Bogusław Wyparło.


~ 17 ~

Najlepszy strzelec ŁKS-u w tym sezonie, czyli Jewhen Radionov, ma na koncie siedemnaście goli. Co ciekawe Ukrainiec zagrał jedynie w dwudziestu dwóch meczach obecnego sezonu. Jedną bramkę mniej zdobył najskuteczniejszy zawodnik Widzewa – Daniel Mąka. On z kolei zagrał w dwudziestu sześciu meczach. I Radionov, i Mąka trafili też do bramki rywala w jesiennych derbach rozegranych na stadionie miejskim przy al. Unii Lubelskiej 2.


~ 12 ~

Według oficjalnych statystyk derbowych piłkarze ŁKS-u wygrali z lokalnym rywalem dwanaście spotkań – wszystkie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ełkaesiakom nie udało się dotąd pokonać Widzewa ani w pierwszej lidze, ani w lidze trzeciej, w środę nadarza się więc ku temu świetna okazja.


~ 6 ~

Najwyższe zwycięstwa ŁKS-u w meczach z lokalnym rywalem to dwa spotkania rozegrane w 1948 roku. W pierwszym ełkaesiacy wygrali 6:2, a w rewanżu 6:1 (oba mecze rozegrano na stadionie ŁKS-u).


~ 5 ~

Najskuteczniejszym zawodnikiem ŁKS-u w meczach derbowych jest Longin Janeczek, który w starciach z Widzewem zdobył pięć goli. Co ciekawe jeden z najlepszych piłkarzy ŁKS-u drugiej połowy lat 40., potrzebował do tego zaledwie dwóch spotkań rozegranych w 1948 roku. W pierwszym zdobył trzy gole, w kolejnym do bramki widzewiaków trafił dwukrotnie. Drugi na liście najskuteczniejszych ełkaesiaków w meczach derbowych jest Marek Saganowski.


~ 4 ~

Tyle razy ŁKS wygrywał z Widzewem w roli gościa i tyle też punktów przewagi nad lokalnym rywalem przed środowymi derbami Łodzi mają nasi piłkarze. Lider trzeciej ligi zgromadził do tej pory 62 punkty, na co złożyło się 18 zwycięstw, 8 remisów i 2 porażki. Widzew ma na swym koncie 58 punktów (17 zwycięstw, 7 remisów i 4 porażki).


~ 3 ~

Tylko trzy bramki stracił w tym sezonie ŁKS w meczach wyjazdowych. Z kolei widzewiacy na własnym stadionie stracili osiem goli.


~ 1 ~

Tylko jeden zawodnik mający szansę występu w środowych derbach Łodzi ma na swoim koncie występ w derbach rozegranych w ekstraklasie. To pomocnik Widzewa Adrian Budka, który zagrał m.in. w wygranym przez ŁKS spotkaniu w 2011 roku, ale i ma na swoim koncie jednego gola (w derbach rozegranych w 2009 roku). W ostatnim rozegranym w ekstraklasie na stadionie Widzewa meczu wystąpił  w barwach ŁKS-u Szymon Salski, ale on w zeszłym sezonie zakończył karierę.


Remek Piotrowski
fot. Agencja Gazeta