Klub

Stadion Miejski im. Władysława Króla

AKTUALIZACJA 11 / 04 / 2024


Stadion Króla. Nasz dom!

Stadion Miejski im. Władysława Króla, czyli sportowy dom Łódzkiego Klubu Sportowego, jest jednym z najefektowniejszych i najnowocześniejszych piłkarskich obiektów w Polsce, a przy tym także największym w tej części kraju. Znajduje się przy al. Unii Lubelskiej 2 w Łodzi, kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie w przeszłości stał stary obiekt i jest jednym z kluczowych elementów unikalnego w skali kraju kompleksu sportowo-rekreacyjnego, na który oprócz stadionu Króla składają się dwie hale sportowo-widowiskowe, ZOO wraz z Orientarium, Akademia ŁKS, Park na Zdrowiu i Ogród Botaniczny.

Stadion ŁKS-u (operatorem obiektu jest Miejska Arena Kultury i Sportu) został wybudowany w dwóch etapach. Pierwszy z nich zakończył się wiosną 2015 roku i został zwieńczony towarzyskim meczem piłkarzy ŁKS-u z Pogonią Lwów. Do użytku oddano wtedy trybunę zachodnią, której koszt wyniósł 94 mln zł brutto i która została wyposażona w 5700 miejsc siedzących, w tym 384 miejsca super VIP i 572 VIP.

Wewnątrz trybuny znajdują się doskonale wyposażone szatnie dla piłkarzy, pokoje dla trenerów, sala konferencyjna, biura (w tym te zajmowane przez ŁKS Łódź S.A.), a oprócz tego także m.in. sala treningowa o powierzchni 200 m kw, pokoje dla sędziów i delegatów, strefa pracy mediów, pomieszczenie do masażu i sala fitness. W trybunie zachodniej stadionu powstało 18 doskonale wyposażonych lóż VIP oraz loża prezydencka, a efektowny skybox opatrzono historycznymi pamiątkami ukazującymi dzieje najstarszego łódzkiego klubu.

Jesienią 2019 roku rozpoczął się drugi etap budowy stadionu, w ramach którego wykonawca czyli firma Mirbud wybudowała trybuny północną, wschodnią i południową. Koszt zakończonej wiosną 2022 roku inwestycji miejskiej wyniósł 129 mln zł brutto. W trybunie północnej znajdują się powierzchnia biurowa, w dwóch pozostałych planowane jest otwarcie sklepów, punktów usługowych, restauracji i muzeum Łódzkiego Klubu Sportowego.

Obiekt ma charakter piłkarski, czego wyrazem są okalające boisko (wyposażone m.in. w system podgrzewania murawy) jednopoziomowe trybuny w pełni zakryte zadaszeniem membranowym. Kolorystyka krzesełek odwołuje się do biało-czerwono-białych barw ŁKS-u, zresztą trybuna wschodnia jest opatrzona nazwą klubu. Obiekt jest wyposażony w oświetlenie LED znajdujące się na dachu stadionu, a także dwa telebimy. Pojemność stadionu wynosi 18 029 widzów, więc jest to obecnie największy stadion piłkarski w regionie.

Oficjalnie otwarcie stadionu Króla, bo tak w skrócie nazywany jest już obiekt, odbyło się 22 kwietnia 2022 roku. Tego dnia dla 18 tys. widzów (rekord frekwencji w województwie łódzkim w XXI wieku) zaśpiewała Margaret i słynny baryton Zbigniew Macias, publiczności zaprezentowała się Akademia ŁKS i Kluby Partnerskie ŁKS-u, odznaczono wybitnych ełkaesiaków na czele z Wiesławem Jańczykiem, a ligowy mecz z Chrobrym Głogów rozpoczęła symbolicznie Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

W sąsiedztwie trybuny zachodniej do dyspozycji piłkarzy jest pełnowymiarowe (105 x 68 m) i oświetlone boisko treningowe o nawierzchni hybrydowej, wyposażone w system automatycznego nawadniania i odprowadzania wód deszczowych.

Na terenie kompleksu znajdują się parkingi, w tym płatny parking P1 przeznaczony dla kibiców (wjazd od al. Unii) wyposażony w ok. 600 miejsc parkingowych. Stadion jest znakomicie skomunikowany z resztą miasta za sprawą kilkunastu linii autobusowych i tramwajowych MPK-Łódź, znajduje się w sąsiedztwie Dworca Łódź Kaliska i mniej niż dziesięć minut jazdy samochodem od Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta.

Dodajmy, że patronem obiektu jest Władysław Król, jeden z najwybitniejszych sportowców Łodzi, znakomity przedwojenny piłkarz i hokeista, olimpijczyk, reprezentant Polski a także trener, w tym główny architekt legendarnej drużyny „Rycerzy Wiosny”, która w 1957 roku sięgnęła po Puchar Polski, a rok później po mistrzostwo Polski.

 




Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny