Ucz się i trenuj w najlepszej szkole sportowej w regionie

20 / 04 / 2020

Marcin Gortat i Akademia ŁKS serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w naborze do klas o profilu piłka nożna w Szkole Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata przy ul. Minerskiej.

Rekrutacja trwa do końca maja. To najlepsza placówka edukacyjna o profilu piłkarskim w tym regionie Polski i co nie mniej ważne – uczy jak żyć i zwyciężać nie tylko w sporcie.

Szkoła założona przez wychowanka ŁKS, znanego koszykarza NBA Marcina Gortata, powstała w 2011 roku. Od tego czasu profesjonalna kadra nauczycieli kształci w jej ramach uczniów na poziomie szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego.

– Stwarzamy młodym ludziom możliwość łączenia edukacji z profesjonalnym sportem. Jesteśmy przekonani, że wartości, które daje sport, pozwalają nam wychowywać przyzwoitych ludzi – przekonuje dyrektor szkoły Michał Feter.

W Szkołach Marcina Gortata w Łodzi (oprócz szkoły przy ul. Minerskiej funkcjonuje również szkoła przy ul. Rzgowskiej, w której bardzo prężnie działają sekcje koszykówki i siatkówki), Krakowie, Poznaniu i Gdańsku uczy się i trenuje już ponad 1000 młodych sportowców uprawiających w sumie piętnaście dyscyplin, m.in. piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę i lekkoatletykę.

Od dwóch lat Szkoła Gortata przy ul. Minerskiej ściśle współpracuje z Akademią ŁKS.

– To bardzo istotny element naszej struktury organizacyjnej – wyjaśnia Paweł Drechsler, trener przygotowania motorycznego w Akademii ŁKS i opiekun drugiej drużyny ŁKS. – Usytuowanie placówki sprawia, że wspólnie z sąsiadującymi obiektami treningowymi Akademii, całość tworzy jeden wielki kompleks sportowo-edukacyjny – zauważa Paweł Drechsler.

W Szkole Marcina Gortata przy ul. Minerskiej uczy się blisko 200 zawodników Akademii, a pieczę nad nimi oprócz nauczycieli przedmiotowych sprawuje dziesięciu zatrudnionych w szkole trenerów ŁKS. W obecnym roku szkolnym w placówce uczą się przedstawiciele wszystkich roczników Akademii ŁKS. Od najmłodszych z rocznika 2012 (w klasie 1 szkoły podstawowej) do maturzystów z rocznika 2001, z których kilku regularnie trenuje z pierwszą drużyną ŁKS.

Od września 2020 r. otwieramy klasę pierwszą szkoły podstawowej (mistrzostwa sportowego), do której zapraszamy dzieci chcące się wszechstronnie rozwijać i w ramach zajęć szkolnych uczestniczyć w rozbudowanym projekcie sportowym. Oprócz zajęć typowo piłkarskich bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój motoryczny. Przez cały rok uczniowie klas I-IV mieli zajęcia z trenerem lekkiej atletyki, zajęcia w wodzie na Zatoce Sportu, a w drugim semestrze dodatkowo zaczęli poznawać podstawy judo – mówi dyrektor Feter.

Szkoła cały czas walczy ze stereotypem, że sportowcy nie uczą się. To zupełnie nie jest prawda. Maluchy z klas 1-3 mimo, że mają mnóstwo zajęć sportowych świetnie rozwijają się też podczas zajęć edukacyjnych, których też wcale nie jest mało. Oprócz przedmiotów edukacji wczesnoszkolnej mają 5 godzin w tygodniu zajęć językowych, z nauczycielem specjalistą od nauczania języka angielskiego w klasach 1-3 – dodaje Marzena Guzek wychowawczyni klasy 1, która obecnie w związku z epidemią każdego dnia prowadzi z dziećmi lekcje online na jednej z popularnych platform internetowych.

Oprócz naboru do klasy 1 szkoły podstawowej można aplikować o miejsce w pozostałych klasach, jeśli jest wolne miejsce. Szybki rozwój wspólnego projektu Szkoły i ŁKS sprawia, że nie ma ich wiele, ale można próbować.

Szkoła prowadzi też nabór do klasy 1 LO. Wolnych miejsc jest jednak tylko kilka, gdyż prawie cała drużyna ŁKS rocznika 2005, która uczy się obecnie w klasie 8 Szkoły Gortata nie wyobraża sobie wyboru innego liceum. To chyba najlepiej świadczy o tym jak fajnie można łączyć naukę ze sportem – podkreśla trener rocznika 2005 Romuald Solarek, który pracuje z chłopcami zarówno w klubie jak i w szkole.

– Kluczem do sprawnej organizacji i współpracy obu podmiotów jest skuteczne planowanie zarówno zajęć treningowych, jak i szkolnych. Zawodnicy zwykle rozpoczynają „dzień treningowy” na boisku lub w sali przygotowania motorycznego, by następnie udać się na zajęcia edukacyjne. W tym procesie istotne jest to, aby uczniowie po zajęciach mieli wystarczająco dużo czasu zarówno na relaks i spędzenie chwil z rodziną, jak i na naukę w domu – zauważa Paweł Drechsler i po chwili dodaje: – Połączenie Szkoły Marcina Gortata oraz Akademii ŁKS to przełomowy krok w funkcjonowaniu obu organizacji, a największymi beneficjentami tego projektu są uczniowie, a jednocześnie młodzi zawodnicy.

Szkoła Marcina Gortata jest bezpłatna. Jej celem jest wykształcenie przyszłych elit sportowych naszego kraju, a także, co często się tutaj podkreśla – przyzwoitych ludzi, również w przypadku, gdy część z nich wcześnie zakończy karierę sportową. Dzięki nabytym tutaj doświadczeniom i umiejętnościom każdy będzie miał szansę wykorzystać swoje zdolności w innych dziedzinach życia. Co ważne, dzięki Marcinowi Gortatowi uczniowie mają tu zapewniony kontakt z wieloma ciekawymi ludzi ze świata sportu i kultury, uczestniczą w interesujących eventach, pomagają jako wolontariusze na największych imprezach sportowych. Wszystko to kompleksowo wpływa na ich rozwój.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w chwili obecnej rekrutacja prowadzona jest online.

W przypadku jakichkolwiek pytań można ze szkołą kontaktować się mailowo lub telefonicznie pod numerem 604 477 754.