Symbole klubu

Barwy

AKTUALIZACJA 13 / 07 / 2017


Nie mogło być przypadku w tym, że założyciele ŁKS-u, pierwszego w Łodzi polskiego klubu sportowego, zdecydowali się na biało-czerwone barwy. A chociaż podkreślali oni „apolityczność” swojego zapoczątkowanego w 1908, a zarejestrowanego w 1909 roku stowarzyszenia, stworzyli go przecież Polacy a także osoby zasymilowane z polskim społeczeństwem i polską kulturą.

Biel, czerwień i czerń

Trudno dziś dociec czy twórcy Łódzkiego Klubu Sportowego przedstawiając w biurze Urzędu Generalnego Gubernatora Guberni Piotrkowskiej prośbę o rejestrację klubu wierzyli, że taka kompozycja kolorystyczna nie zwróci uwagi carskiego zaborcy, w każdym razie szybko zostali zmuszeni do odłożenia swych planów i koniec końców w 1909 roku zarejestrowany ŁKS posługiwał się barwami biało-czarnymi. Ta czerń w kontekście ówczesnej sytuacji Polaków też była swoją drogą znamienna…

Piłkarze ŁKS-u występowali więc przed pierwszą wojną światową najczęściej w białych koszulkach z emblematem klubowym na piersi (prawdopodobnie czarnym), czyli słynną „przeplatanką”, oraz w białych spodenkach z czarnymi pasami po bokach. Niekiedy, jak na przykład w 1912 roku, na koszulkach zamiast „przeplatanki” pojawiał się inny symbol związany z ŁKS-em, czyli biało-czarno-biała chorągiewka z napisem Ł.K.S. (chorągiewka biało-czerwono-biała, jako znak klubu pojawi się po 1918 roku). Zachowały się również fotografie z tamtego okresu, na których ełkaesiacy ubrani są w czarne koszulki z białymi kołnierzami oraz białe spodenki.

ŁKS czyli drużyna… „czerwonych”

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę nic już nie stało na przeszkodzie, aby ełkaesiacy obok bieli zaczęli posługiwać się także czerwienią. Oczywiście nadal zdarzało się, że drużyna z Łodzi występowała w białych koszulkach, ale mniej więcej od początku lat 20. najczęściej widywano piłkarzy ŁKS-u w czerwonych strojach.

Zaskoczy to zapewne współczesnych kibiców, bo dzisiaj w Łodzi biel kojarzy się z ŁKS-em, natomiast czerwień z drużyną naszego lokalnego rywala, ale w dwudziestoleciu międzywojennym w każdej niemal relacji dziennikarskiej ełkaesiaków nazywa się „czerwonymi” właśnie.

W czerwonych koszulkach i białych spodenkach zagrał ŁKS między innymi w historycznym pierwszym meczu ligowym z Turystami w 1927 roku, a w takim zestawieniu kolorystycznym występował najczęściej aż do wybuchu drugiej wojny światowej, chociaż pojawiali się także futboliści Łódzkiego Klubu Sportowego w tym czasie niekiedy w białych lub czarnych strojach.

Biało-czerwono-białe barwy

Pod koniec lat 40. dwudziestego wieku decyzją władz państwowych wszystkie kluby zostały przypisane do stowarzyszeń sportowych, a że ŁKS trafił do Zrzeszenia Sportu „Włókniarz”, w pierwszej połowie lat 50. występował w jasno-zielonych dresach, a podczas spotkań ligowych w białych lub czerwonych koszulkach z emblematem ZS „Włókniarz”.

Na szczęście pierwszy mistrzowski tytuł „Rycerze Wiosny” zdobyli już oficjalnie jako ŁKS, a na słynnym zdjęciu wykonanym w 1958 roku po meczu z Górnikiem Zabrze na Stadionie Śląskim podopieczni trenera Władysława Króla ubrani są w czerwone koszulki z białymi kołnierzykami oraz białe spodenki. Wkrótce na stroje ełkaesiaków wróciła też legendarna „przeplatanka”.

W kolejnych latach przeważała czerwień (w drugiej połowie lat 60. łodzianie grywali w czerwonych koszulkach z poziomym napisem „ŁKS”), choć nadal zdarzało się zobaczyć ełkaesiaków także w białych strojach. Biel zaczęła pojawiać się częściej w latach 70., a trend ten utrzymał się do dzisiaj.

Pod koniec lat 80. były to białe (lub czerwone) koszulki z nazwą „Pepsi” na koszulce, a na kilku zdjęciach z tamtego okresu widać też piłkarzy w jasnozielonych strojach. W sezonie 1992/93 zakończonym wicemistrzostwem Polski i nie mniej udanym sezonie 1993/94 ełkaesiacy często występowali w białych koszulkach (w trakcie sezonu 93/94 grali w nowych strojach z logo „Dallas Jeans” na środku, „przeplatanką” na piersi” i dwoma skośnymi czerwonymi pasami na prawym ramieniu). Co ciekawe w rozegranych jesienią 1993 roku derbach na stadionie Widzewa to gospodarze pojawili się w białych koszulkach, a zwycięska drużyna Ryszarda Polaka w strojach czerwonych. Z kolei w mistrzowskim sezonie 1997/98 podopieczni duetu trenerskiego Marek Dziuba – Ryszard Polak występowali w białych lub czerwonych koszulkach z wstawkami (odpowiednio czarno-czerwonymi lub czarno-białymi), choć zdarzało się, że pojawiali się na boisku także w żółtych strojach.

W XXI wieku większość piłkarskich drużyn Łódzkiego Klubu Sportowego występowała w białych koszulkach (najczęściej z czerwonymi wstawkami), choć zdarzały się także stroje niebieskie i czarne. Obecnie „Rycerze Wiosny” występują w białych koszulkach firmy Tomadex, a w rezerwowych strojach dominuje kolor niebieski.

Oczywiście barwy najstarszego łódzkiego klubu są wciąż biało-czerwono-białe.



Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny