Aktualności

Wydarzyło się w 1998

5
17 / 03 / 2018

Zimowe Igrzyska w Nagano, francuski mundial zakończony sukcesem gospodarzy, premiera Google i Windowsa 98, oscarowa dominacja „Titanica” i w końcu – mistrzostwo Polski dla ŁKS-u, czyli… rok 1998 w pigułce.

Tamten rok zaczął się tragicznie, bo już w pierwszej połowie stycznia został przez policjanta śmiertelnie pobity Przemysław Czaja – kibic drużyny koszykarskiej, co wywołało kilkudniowej zamieszki w Słupsku. W kwietniu minister sportu, a prywatnie kibic ŁKS-u Jacek Dębski zawiesił władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, kierowanego wówczas przez Mariana Dziurowicza.

Wcześniej, to jest w lutym ekscytowaliśmy się zmaganiami sportowców podczas XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, chociaż Polacy nie odegrali w nich znaczącej roli, bo na sukcesy Adama Małysza czy Justyny Kowalczyk przyszło nam czekać jeszcze kilka lat, zaś jedenastoletni wówczas Kamil Stoch dopiero rozpoczynał poważną przygodę ze sportem i podczas nieoficjalnych mistrzostw świata dzieci w Garmisch-Partenkirchen zajął szóste miejsce. W tym samym czasie trwała wojna w Kosowie, Jan Paweł II odwiedził Kubę i Nigerię, Polska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Unią Europejską, a w grudniu rozpoczęły się amerykańsko-brytyjskie naloty na Irak.

W Polsce natomiast pierwszego marca 1998 roku uruchomiono sieć telefonii komórkowej Idea, kilkanaście tygodni później swą premierę miała pierwsza w naszym kraju platforma satelitarna (CYFRA+) oraz platforma cyfrowa, czyli Wizja TV. W USA Microsoft zaprezentował najnowszą wersję swojego systemu, czyli Windows 98, z kolei we wrześniu uruchomiono wyszukiwarkę Google, narzędzie bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia w sieci.

W czerwcu z niewyjaśnionych do dziś powodów zamordowany został komendant główny Policji, generał Marek Papała. W sierpniu natomiast w wypadku samochodowym zginęło dwóch polskich mistrzów olimpijskich – Władysław Komar i Tadeusz Ślusarski, a w tym samym roku odeszli od nas słynny Frank Sinatra i polski podróżnik Tony Halik.

Odbywającą się w marcu ceremonię wręczenia Oscarów na łopatki rozłożył natomiast „Titanic” Jamesa Camerona, który zgarnął rekordową liczbę jedenastu statuetek. Na ekrany kin na całym świecie weszły takie obrazy jak „Zaklinacz koni”, „Armageddon”, „Truman show” i „Szeregowiec Ryan”, a podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji statuetkę Złotego Lwa otrzymał Andrzej Wajda.

Ciekawie było też na scenie muzycznej. Beata Kozidrak „Siedziała i myślała”, Paweł Kukiz i Piersi zachęcali – „Całuj mnie”, Kazik z Kultem szaleli do białego rana (bo „Gdy nie ma dzieci”…), a Polska poznała także „Zakręconą” Reni Jusis.

Światowe listy przebojowej podbijało „Changes” 2Paca i oczywiście Celine Dion z „titanikowym” „My Heart Will Go On”, też zresztą nagrodzonym Oscarem. Świetne recenzje zbierała Natalie Imbruglia ze swoim utworem „Torn”, Cher za „Belive”, Metallica za „Whisky In The Jar” czy Lenny Kravitz za „I Belong To You”. I chyba nie było w tamtym czasie dyskoteki, w której nie rozbrzmiewaliby swawolna Loona z „Bailando” i Will Smith z „Miami”.

Świat sportu żył wówczas nie tylko Igrzyskami, ale i rozgrywanym we Francji mundialem, w którym po raz pierwszy w historii triumfowali Francuzi dzięki zwycięstwie w wielkim finale z Brazylią. Kilka tygodni później mistrzowie świata grający na co dzień w AS Monaco, w tym Fabien Barthez i Thierry Henry, zmierzyli się z ŁKS-em. I w meczu rozegranym w Łodzi na golkipera, którego nie pokonał sam Ronaldo, znalazł sposób Piotr Matys, zdobywając przy okazji jedną z najpiękniejszych bramek w historii zmagań polskich klubów w Europie.

Także w 1998 roku, a dokładnie 29 lipca, „Prząśniczka” została uznana na oficjalny hejnał Łodzi (od pewnego czasu jej muzyczną wariację można usłyszeć podczas meczów ŁKS-u po każdej bramce strzelonej przez zawodników „Rycerzy Wiosny”). W październiku ’98 Polsat wyemitował pierwszy odcinek „Miodowych lat”, a na ekrany kin weszły m.in. „U Pana Boga za piecem”, „Złoto dezerterów” czy „Demony wojny wg Goi”.

W lipcu sejm uchwalił ustawę zakładającą podział kraju na szesnaście województw, a we wrześniu na polskich drogach pojawiły się słynne „czarne punkty”, czyli oznaczenia miejsc szczególnie dla kierowców niebezpiecznych. Warto też wspomnieć, że w roku 1998 rozpoczęła się w Polsce era polskiej bankowości internetowej, bo to właśnie łódzki Powszechny Bank Gospodarczy zaoferował po raz pierwszy dostęp do rachunku bankowego przez sieć.

A nade wszystko w tym właśnie roku Łódzki Klub Sportowy zdobył po czterdziestu latach swój drugi tytuł mistrzowski – ostatni jak na razie taki triumf łódzkiego futbolu. Drużyna Marka Dziuby i Ryszarda Polaka nazywana była przed sezonem zaledwie „trzecią siłą” ligi, ale Trzeciak i spółka zadbali o to, aby ta „trzecia siła” stała się „pierwszą siłą” krajowej piłki, my zaś dzięki temu cieszyliśmy się jesienią pucharowymi bojami ze słynnym Manchesterem United i AS Monaco.

🏆 Mistrzowie Europy z 1998 roku

  • Francja – RC Lens
  • Anglia – Arsenal
  • Włochy – A.C. Milan
  • Niemcy – 1. FC Kaiserslautern
  • Holandia – Ajax Amsterdam
  • Belgia – Club Brugge
  • Grecja – Olympiakos
  • Szwecja – AIK Solna

Autor: Remek Piotrowski

POWRÓT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]