Ekstra Talent z ŁKS-em już za nami

11 / 09 / 2019

fot. Artur Kraszewski

To był naprawdę dzień pełen wrażeń w ośrodku treningowym przy ulicy Minerskiej. Bo jako klub z najwyższej klasy rozgrywkowej ŁKS po raz pierwszy miał przywilej być gospodarzem turnieju dla najbardziej utalentowanych drużyn dziecięcych z regionu. Rywalizacja w roczniku 2008 była emocjonująca do samego końca, a i wiele się działo poza trzema boiskami, na których odbywały się mecze sygnowane logotypem Ekstra Talent.

Ekstra Talent to cykl 16 imprez, które odbywają się na obiektach klubów Ekstraklasy i łączą w sobie bowiem turniej piłkarski dla 12-latków oraz testy sprawnościowe odpowiadające specyfikacji EUROFIT. Testy wykonywane są pod okiem pracowników i wolontariuszy z AWF Warszawa, a ich wyniki wprowadzone zostają do Narodowej Bazy Talentów. Zawiera dane na temat wyników dzieci i młodzieży w rozmaitych konkurencjach – od biegu na 60 czy 800 metrów, przez skok w dal z miejsca, po podciąganie.

W trakcie imprez spod znaku Ekstra Talent sprawność fizyczna zawodników sprawdzana jest podczas trzech prób: zwisu na ugiętych ramionach, biegu wahadłowego 10×5 metrów oraz tzw. beep testu, czyli biegu wytrzymałościowego wahadłowego. Wypada jeszcze przypomnieć, że cała inicjatywa, za którą stoi Fundacja Ekstraklasy, nie byłaby możliwa bez dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej polegającego na rozwijaniu dzieci i młodzieży.

Turniej w Łodzi otworzył cały cykl na sezon 2019/20. Ostatecznie wzięło w nim udział 13 zespołów, które zostały podzielone na trzy grupy. Do fazy pucharowej awansowały natomiast po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup oraz dwie najlepsze ekipy z trzecich miejsc. Pełny zestaw wyników z fazy pucharowej poniżej:

FAZA GRUPOWA

• 1/4 finału / RAP Radomsko – Widzew III 2:1
  • 1/4 finału / Widzew I – Pelikan Łowicz 3:1
  • 1/4 finału / Pogoń Zduńska Wola II – Widzew II 0:1
  • 1/2 finału / PSV Łódź – RAP Radomsko 1:1 (3:2 karne)
  • 1/2 finału / Widzew I – Widzew II 0:1
  • Mecz o III miejsce / RAP Radomsko – Widzew I 0:1
  • Finał / Widzew II – PSV Łódź 0:0 (4:3 karne)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

1. Widzew II
  2. PSV Łódź
  3. Widzew I
  4. RAP Radomsko

Wyróżnienia indywidualne otrzymali:

• BEEP TEST: 111 / Julian Struzik (RAP Radomsko – 2008)
  • 10X5 M: 16,66 / Jan Mordaka (PSV Łódź – 2008)
  • ZWIS NA DRĄŻKU: 67 s / Tymon Berenciak (ŁKS Łódź – 2008)

Dodajmy, że kolejnym przystankiem na trasie Ekstra Talent będzie miasto drugiego z tegorocznych beniaminków PKO Ekstraklasy, czyli Częstochowa.

Więcej o samej idei projektu Ekstra Talent oraz o przebiegu turnieju w ośrodku Akademii ŁKS w materiałach wideo poniżej: