Aktualności

133 lata temu urodził się pierwszy prezydent Łodzi, wiceprezes ŁKS-u

11
06 / 07 / 2018

Aleksy Rżewski był pierwszym prezydentem Łodzi w niepodległej Polsce sprawującym także w dwudziestoleciu międzywojennym funkcję wiceprezesa ŁKS-u. Urodził się 133 lata temu, 6 lipca 1885 roku w Łodzi.

Działacz m.in. PPS, uczestnik rewolucji 1905 roku, zesłaniec (uciekł z Syberii) i działacz niepodległościowy w trakcie pierwszej wojny światowej (aresztowany przez Niemców uciekł z konwoju) już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę został pierwszym prezydentem Łodzi.

To także dzięki niemu powstał w pierwszej połowie lat 20. Park Sportowy, dom ŁKS-u, który służył łódzkiemu klubowi kilkadziesiąt lat. Rżewski piastował też funkcję wiceprezesa klubu i oczywiście należał do jego sympatyków.

Po niemieckiej napaści na Polskę w 1939 roku, Rżewski został aresztowany przez Gestapo, a potem, prawdopodobnie pod koniec roku, zamordowany w Lesie Łagiewnickim. Symboliczna mogiła znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej (kwatera 4d).

Cała społeczność Łódzkiego Klubu Sportowego cieszy się, że dzieło zapoczątkowane m.in. przez pierwszego w historii prezydenta Łodzi w niepodległej Polsce, dzięki ostatniej decyzji Rady Miejskiej, będzie kontynuowane.

POWRÓT


Sponsorzy ligi

Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner strategiczny

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]